Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia w AGH

Wydarzenia w AGH

Grenlandia, jej piękno, historia i mieszkańcy będą tematem prelekcji dr. inż. Piotra Chrząstowskiego pt. „Grenlandia – wyspa zielona”. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2023 r. w godz. 12.00–13.30 w Bibliotece Głównej AGH (parter, sala nr 5).

W trakcie wykładu będzie można zobaczyć fotografie i filmy z dwóch wypraw:

  • 2013: rejs na jachcie Nashachata II na Grenlandię zachodnią, trasa z Ilulissat do Narsarsuaq, 900 Mm,
  • 2022: rejs na jachcie Nashachata II na Grenlandię wschodnią, trasa z Reykjaviku do Scoresbysund, 1360 Mm.

Po krótkim opisie geograficznym i przyrodniczym dr inż. Piotr Chrząstowski przedstawi historię odkryć i kolonizacji wyspy, swoje wrażenia ze spotkań z jej rdzennymi mieszkańcami – Innuitami oraz najpiękniejsze miejsca Grenlandii.

Wstęp wolny.

Grenlandia to największa wyspa na świecie. Ma ponad 2 mln m2 powierzchni (jest siedem razy większa od Polski), a 81% jej powierzchni zajmuje lądolód (o grubości w centrum przekraczającej 3,5 km). Wyspa jest zamieszkana przez około 56 tys. ludzi (w przybliżeniu jest to liczba mieszkańców Ostrołęki). Większość ludności (89%) to Innuici. 25% ludności mieszka w stolicy Grenlandii – Nuuk. Grenlandia stanowi autonomiczną część Danii i nie należy do Unii Europejskiej.

Dr inż. Piotr Chrząstowski – wieloletni wykładowca na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Z zamiłowania żeglarz, fotograf oraz miłośnik dalekich podróży. Poznawszy dobrze Europę, rozpoczął przed kilkunastu laty dalekie rejsy po świecie. Szczególne miejsce wśród jego wypraw zajmują ekspedycje podbiegunowe. Piękno krain, które odwiedza, wraz z ich pierwotną przyrodą, utrwala na fotografiach.

Stopka