Wydarzenia w AGH

W tym roku mijają 84 lata od zbrodniczej akcji Sonderaktion Krakau wymierzonej w polską inteligencję. Społeczność akademicka Krakowa co roku czci pamięć jej ofiar – profesorów krakowskich uczelni podstępnie aresztowanych przez gestapo. W rocznicę akcji – 6 listopada – obchodzimy Akademicki Dzień Pamięci.

Tego dnia delegacje krakowskich uczelni złożą kwiaty na grobach zmarłych profesorów szkół wyższych Krakowa (Cmentarz Rakowicki i Salwatorski) oraz wieńce pod tablicami pamiątkowymi w Collegium Novum UJ i pod Dębem Wolności.

O godz. 19.30 w kolegiacie św. Anny zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar Sonderaktion Krakau, poległych podczas wojny oraz wszystkich zmarłych w minionym roku akademickim profesorów, pracowników, studentów i doktorantów uczelni krakowskich i małopolskich.

***

W AGH upamiętnienie ofiar akcji odbędzie się 24 listopada (ok. godz. 13.30), na zakończenie uroczystości z okazji obchodów Święta Nauk Ścisłych – Dni prof. Antoniego Hoborskiego. Pod pamiątkowymi tablicami w gmachu głównym zostaną wówczas złożone kwiaty.