Przejdź do treści Przejdź do stopki
Współpraca - aktualności

Współpraca - aktualności

Grupowe zdjęcie najważniejszych uczestników konferencji prasowej (stoją obok siebie w jednym rzędzie). Zdjęcie wykonane w auli AGH.

fot. KSAF AGH

Kraków DIANA. Konferencja prasowa w AGH z udziałem Ministra Obrony Narodowej

Cieszę się, że w Krakowie powstaje Krakow DIANA Accelerator, który będzie impulsem do translacji technologii wymyślanych do użytku i na potrzeby sił zbrojnych, na potrzeby bezpieczeństwa, przemysłu obronnego w różnym wymiarze – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 marca 2024 r. w AGH. Tematem spotkania była nowa mapa akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu Północnoatlantycki Akcelerator Innowacji Obronnych (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA).

Polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator – poprowadzą AGH i Krakowski Park Technologiczny, co zostało ogłoszone poprzedniego dnia. Informację tę potwierdził także Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Celem sieci DIANA jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz start-upów współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego. W obszarze zainteresowań DIANA znajdą się nowe i przełomowe technologie, do których zaliczają się m.in. sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, energetyka, a także biotechnologia oraz nowe surowce i materiały, a także produkcja. Głównymi obszarami działalności Kraków DIANA Accelerator będzie wsparcie realizacji programów akceleracyjnych w obszarze rozwiązań technologicznych potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa i obronności wszystkich krajów sojuszniczych NATO.

Gospodarz spotkania Rektor AGH prof. Jerzy Lis, rozpoczynając konferencję, powiedział:

– Dla AGH jest to niezwykle istotne wyróżnienie i docenienie naszego naukowego i innowacyjnego potencjału. Dzięki dołączeniu do prestiżowego grona jednostek budujących akceleratory NATO bierzemy wspólnie z KPT odpowiedzialność za dostarczanie rozwiązań technologicznych na najwyższym poziomie, które będą kluczowe dla bezpieczeństwa w Sojuszu. Traktujemy takie wyzwania z najwyższą powagą. Dla samej AGH to szansa na wzmocnienie i rozwój kluczowych obszarów badawczych. (...) Wszyscy mamy świadomość tego, w jak istotnym wydarzeniu uczestniczymy. Prowadzenie polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA oznacza w praktyce rozwój w kluczowych obszarach naszej naukowej aktywności, w tym między innymi w obszarze IT a zwłaszcza cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, w sektorze technologii obronnych, energetyki, surowców i technologii materiałowych i wielu innych.

Wiceprezes Rady Ministrów, który zabrał głos po Rektorze AGH, wyjaśnił cel programu DIANA:

– Nie brakuje naukowców, nie brakuje dobrych pomysłów. Brakuje translacji, czyli przetłumaczenia tego na język użytkowy w powszechnej produkcji. To ogromne wyzwanie dla całej gospodarki, ale to także wyzwanie dla spraw związanych z obronnością. Po co jest DIANA NATO Centre? To jest jedna z najmłodszych agencji natowskich zajmująca się wspieraniem startupów i przedsięwzięć związanych z podwójnym zastosowaniem, czyli wykorzystaniem na rynku cywilnym i możliwością wykorzystania w przemyśle obronnym i sprawach związanych z bezpieczeństwem. To jest innowacyjne podejście. Zaczyna to nabierać praktycznego wymiaru. Potrzebujemy firm, które zainwestują w drony, sztuczną inteligencję czy cyber. To co dziś będzie zlokalizowane na Akademii Górniczo-Hutniczej będzie niezwykłym wsparciem dla funkcjonowania i budowania komponentu dronowego, ale również i komponentu satelitarnego Sił Zbrojnych RP.

Szef MON podkreślił również:

– To jest wielka chwila dla Krakowa, Małopolski, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa w Polsce. Nie ma dziś sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Jest to rzecz, która nas łączy. Jest to rzecz, sprawa, która jest racją stanu RP. W sprawach bezpieczeństwa wszyscy w Polsce mówimy jednym głosem i współpracujemy. To jest dla nas, dla naszego rządu bardzo ważne. Musimy inwestować w najlepszych i właśnie Akademia Górniczo-Hutnicza jest najlepsza. Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedną z najlepszych polskich uczelni. AGH jest dumą Krakowa, ale jest także dumą uczelni technicznych w Polsce. Jest znaną marką na całym świecie. Dziękuję za wszystko, co tu się dzieje, dziękuję kadrze Akademii i wielu pokoleniom studentów. Dziękuję za to, jaką Akademię stworzyliście.

 Z kolei Bartosz Józefowski, pełnomocnik zarządu ds. technologii podwójnego zastosowania oraz wicedyrektor działu parku technologicznego KPT powiedział:

– Jako Krakowski Park Technologiczny chcemy wnosić swoje doświadczenie w translacje związane z technologiami podwójnego zastosowania. Otwieramy się na cały nasz krajowy ekosystem, będziemy wspierać firmy i start-upy, wszystkich tych, którzy chcą przyczynić się do rozwoju obronności.

W konferencji prasowej, wraz z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, uczestniczyli: dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Biura Bezpieczeństwa Narodowego dr Karol Sobczak, Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar, wiceprezydent Miasta Krakowa Andrzej Kulig, wicedyrektor działu parku technologicznego Krakowskiego Parku Technologicznego Bartosz Józefowski. Na sali obecni byli także: zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w MON płk Jacek Najs, ekspert z Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Paweł Wiszniewski, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego Łukasz Słoniowski, dyrektorka Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH i pełnomocniczka Rektora AGH ds. NATO DIANA Izabela Albrycht. W auli obecne było także kolegium rektorskie i władze dziekańskie AGH oraz przedstawiciele instytucji i firm partnerskich.

Stopka