Przejdź do treści Przejdź do stopki
Współpraca - aktualności

Współpraca - aktualności

Zdjęcie przedstawia pięciu mężczyzn w średnim wieku w garniturach pozujących do zdjęcia. Mężczyźni uśmiechają się i trzymają w rękach teczki.

Sygnatariusze umowy od lewej: Maciej Kurp, Michał Langer – wiceprezesi Spółki Igrzyska Europejskie 2023, prof. Jerzy Lis, Rektor AGH, Henryk Zioło, Kanclerz AGH, Radosław Serwicki, Dyrektor Miasteczka Studenckiego AGH, fot. AGH.

AGH i Spółka Igrzyska Europejskie 2023 podpisały umowę

Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała ze Spółką Igrzyska Europejskie 2023 umowę, na mocy której możliwe będzie zorganizowanie na terenie uczelni wioski zawodniczej dla sportowców biorących udział w przyszłorocznych igrzyskach.

III Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023 rozpoczną się już 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Przez dwanaście dni najlepsi sportowcy ze Starego Kontynentu będą walczyć o medale samych igrzysk, ale także o olimpijskie kwalifikacje w 19 dyscyplinach. Część zawodów będzie mieć rangę mistrzostw Europy.

W Igrzyskach Europejskich planowany jest udział około 7000 sportowców. Spora część z nich będzie rywalizować w Krakowie i najbliższych okolicach. To właśnie dla nich przygotowywana jest wioska zawodnicza na terenach Miasteczka Studenckiego AGH. Umowa podpisana 27 grudnia między spółką Igrzyska Europejskie 2023 a władzami uczelni zapewnia rezerwację terenu i obiektów na potrzeby wioski. Na początku przyszłego roku podpisana zostanie umowa doprecyzowująca całość tego przedsięwzięcia.

Spółka Igrzyska Europejskie 2023 i AGH od wielu miesięcy ściśle współpracują w zakresie szczegółowego zaplanowania wszystkich aspektów funkcjonowania wioski zawodniczej. Podpisana umowa to jeden z formalnych szczebli potwierdzenia podjętych już ustaleń.

Rektor AGH prof. Jerzy Lis podkreśla: – Miasteczko Studenckie AGH w Krakowie jest właściwie jedynym dostępnym obiektem, które spełnia wymagania niezbędne do sprawnego przeprowadzenia tak dużego wydarzenia, jakim są Igrzyska Europejskie, w tym do zlokalizowania wioski zawodniczej. Udostępniamy naszą infrastrukturę, mając na względzie to, że końcówka roku akademickiego w drugim semestrze ulegnie zmianie. Reorganizacja będzie dotyczyć zajęć, praktyk i oczywiście samego zakwaterowania studentów. Jesteśmy jednak pewni, że nasze obiekty spełnią swoje zadania i przysłużą się do organizacji tego ważnego dla Polski i Krakowa wydarzenia.

Wiceprezes zarządu Igrzysk Europejskich Michał Langer dodał, że współpraca przyniesie korzyść obu stronom: – Podpisanie umowy z kolejną krakowską uczelnią to dla nas bardzo ważny krok. Czeka nas wielkie sportowe wydarzenie i cieszy, że możemy liczyć na tak solidnych partnerów. Na współpracy skorzystają obie strony, ponieważ dzięki poczynionym inwestycjom nie tylko sportowcy uczestniczący w samych igrzyskach, ale i studenci Akademii Górniczo-Hutniczej będą mogli korzystać z odnowionej infrastruktury. Jako organizatorzy Igrzysk Europejskich cieszymy się, że wioska zawodnicza będzie umiejscowiona praktycznie w centrum Krakowa, blisko zabytkowego Rynku, ale i Błoń, jednej z wizytówek całego miasta.

Na terenach AGH rywalizacji sportowej jako takiej nie będzie, ale to tam będzie bić serce igrzysk, ponieważ wioska zawodnicza, podobnie jak wioska olimpijska, to miejsce, w którym zawodnicy biorący udział w Igrzyskach Europejskich mają się poczuć jak członkowie wielkiej sportowej rodziny.

Igrzyska oficjalnie rozpoczną się 21 czerwca, ale już dzień wcześniej do rywalizacji przystąpią lekkoatleci oraz zawodnicy piłki ręcznej plażowej. Większość zawodników przybędzie do Krakowa przed ceremonią otwarcia, która odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, dlatego wioska zawodnicza na AGH musi być gotowa znacznie wcześniej. Podpisana z władzami uczelni umowa jest bardzo ważnym krokiem, by odpowiednio przygotować się do zorganizowania tej największej sportowej imprezy Europy w 2023 roku.

Warto zwrócić uwagę, że umowa z AGH to potwierdzenie deklarowanych od samego początku przez organizatorów założeń, że impreza odbędzie się w oparciu o już istniejącą infrastrukturę, bez konieczności budowania nowych obiektów. Część z nich wymagało modernizacji i drobnych korekt, ze względu na wymogi poszczególnych federacji międzynarodowych, a także przepisy bezpieczeństwa, i prace już trwają bądź rozpoczną się niebawem.

Akademia Górniczo-Hutnicza to już druga krakowska uczelnia, która podpisała umowę z Igrzyskami Europejskimi. Kilka dni wcześniej, 22 grudnia, w siedzibie Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie przedstawiciele spółki Igrzyska Europejskie 2023: prezes Marcin Nowak i wiceprezes Janusz Kozioł oraz rektor uczelni, Andrzej Klimek, podpisali umowę, która przypieczętowała współpracę obu stron. AWF wynajmie Igrzyskom obiekty sportowe należące do uczelni. Zostaną one zmodernizowane i odpowiednio dostosowane do zaplanowanych tam konkurencji pięcioboju nowoczesnego.

Stopka