Współpraca - aktualności

Na zdjęciu sygnatariusze umowy tuż po jej podpisaniu podają sobie dłoń. Zdjęcie wykonane w sali konferencyjnej.

fot. Stanisław Malik

AGH i firma SIEMAG podejmą współpracę

24 stycznia 2024 r. została podpisana umowa o współpracy pomiędzy AGH a firmą SIEMAG Tecberg Polska Sp. z o.o.

Współpraca dotyczyć będzie obszarów związanych z układami sterowania maszyn i urządzeń, a w szczególności:

• poszukiwania optymalnych rozwiązań technicznych w zakresie systemów transportu pionowego oraz poprawy ich efektywności,
  • poszukiwania optymalnych rozwiązań technicznych w zakresie systemów magazynowania energii wykorzystujących infrastrukturę zakładów górniczych w procesie transformacji energetycznej,
  • poprawy efektywności systemów magazynowania energii jako elementu umożliwiającego pełne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Działania podejmowane w ramach współpracy to przede wszystkim: powadzenie badań i wymianę doświadczeń, wspólne występowanie w ramach projektów badawczych oraz realizację działań o charakterze przemysłowym, realizację przedsięwzięć o charakterze wdrożeniowym, opracowywanie nowych rozwiązań na potrzeby budowy i modernizacji układów transportu pionowego, wspólne działania w zakresie rozwoju rozproszonych źródeł energii i układów magazynowania energii, realizację procesu dydaktycznego poprzez organizację praktyk i staży dla studentów.

Ze strony SIEMAG Tecberg w spotkaniu brała udział prezes zarządu SIEMAG Tecberg Polska Marzena Gajda. Ze strony AGH: Prorektor ds. Współpracy prof. dr hab. inż. Rafał Wiśniowski; Prodziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej dr hab. inż. Marcin Baszyński, prof. AGH; koordynator współpracy ze strony AGH dr inż. Tomasz Siostrzonek.

Podczas spotkania obie strony zgodnie stwierdziły, że pomimo trudnej sytuacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce, konieczne jest dalsze poszukiwanie nowych rozwiązań dla przemysłu wydobywczego oraz rozwijanie kompetencji przyszłych pracowników tego sektora. Należy pamiętać, że górnictwo to nie tylko węgiel kamienny dla energetyki, ale również surowce do produkcji urządzeń stanowiących podstawę wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Firma SIEMAG Tecberg Polska jest częścią międzynarodowej firmy SIEMAG TECBERG specjalizującej się w projektowaniu, produkcji i uruchamianiu nowoczesnych rozwiązań dla górnictwa podziemnego w zakresie transportu pionowego, układów centralnej klimatyzacji kopalń oraz nowoczesnych systemów automatyki przemysłowej. Posiada obecnie 24 oddziały w różnych częściach świata, szczególnie w państwach, gdzie prowadzone jest wydobycie różnego rodzaju surowców. Firma posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie poparte licznymi, działającymi układami transportu pionowego oraz centralnej klimatyzacji kopalń.