06.08.2020

UNIKEY - pomysłowy projekt studenta AGH na czas pandemii


Student Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył UNIKEY – narzędzie do bezdotykowego otwierania drzwi oraz trzymania poręczy i uchwytów w środkach komunikacji miejskiej. Dzięki przyrządowi można zmniejszyć ryzyko kontaktu z klamkami czy powierzchniami często dotykanymi w miejscach publicznych, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów. Innowacyjne rozwiązanie powstało w czasie pandemii koronawirusa. 

Daniel Wieczorek, student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH postanowił swoim przyrządem rozwiązać problem masowego używania jednorazowych rękawiczek czy woreczków foliowych w czasie pandemii w miejscach takich jak sklepy czy komunikacja miejska. Środki ochrony osobistej są źródłem dużej ilości dodatkowych odpadów, co więcej konieczne jest częste ich wymienianie. Aby uniknąć przenoszenia drobnoustrojów powstał poręczny przyrząd wielokrotnego użytku łączący w sobie kilka funkcji, czyli UNIKEY.

Twórca rozwiązania wyjaśnia, że unikalną cechą narzędzia, odróżniającą go od podobnych rozwiązań na rynku, jest możliwość jednoczesnego naciskania klamki i operowania drzwiami.

W procesie projektowania UNIKEY celem było stworzenie przyrządu, który jest w pełni funkcjonalny, wygodny w użyciu oraz wytrzymały. Kształt, wielkość oraz materiał, z jakiego wykonałem narzędzie zostały dobrane na drodze wielu testów i prób. Wyjątkową cechą, wynikającą z kształtu oraz wytrzymałości materiału, jest możliwość naciskania klamki i jednoczesnego operowania drzwiami tłumaczy Daniel Wieczorek.

Przedmiot został wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego poliacetalu. Jest on ten jest biokompatybilny używany w protezach, implantach, przyrządach chirurgicznych a także odporny na środki dezynfekcyjne.

Projekt realizowany jest w ramach start-upu założonego przez studenta AGH. Narzędzie w całości wykonywane jest w Polsce i zostało już wprowadzone do sprzedaży. UNIKEY został także zarejestrowany w Urzędzie Unii Europejskiej Ds. Własności Intelektualnej i jest chroniony wzorem wspólnotowym.

https://www.facebook.com/Unikey-Unikaj-dotykania-klamek-632713067372568Szczegółowe informacje