02.08.2018

Miejsce na podium i nagroda dla E-Moto AGH na zawodach pojazdów elektrycznych w Barcelonie


zdjęcia – archiwum prywatne E-Moto AGH

Zespół E-Moto AGH może z pewnością uznać za duży sukces start w tegorocznych zawodach pojazdów elektrycznych SmartMoto Challenge w Barcelonie. Nasi studenci zdobyli nagrodę w kategorii „The Best Smart Solution” oraz zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

W tym roku tematem przewodnim zawodów był motocykl przystosowany do rajdu Dakar. Studenckie drużyny z Hiszpanii, Rosji i Polski rywalizowały ze sobą w dniach 16-22 lipca w Castelloli pod Barceloną.

Katalonia przywitała naszych studentów pięknymi krajobrazami i palącym słońcem. Kilka pierwszych dni upłynęło zespołowi na wymienianiu spalonych bezpieczników, przelutowywaniu układu pre-charge, dopracowywaniu aplikacji mobilnej i innych drobnych, lecz istotnych poprawkach. Następnie drużyna przystąpiła do konkurencji statycznych: Biznesplanu oraz Briefingu. Studenci opowiadali o projekcie, wyjaśniali członkom jury każdą wątpliwość i odpowiadali na pytania dotyczące przygotowanego wcześniej 250-stronicowego Design Briefu. Sędziowie byli pod wrażeniem aluminiowego wahacza zaprojektowanego i wykonanego w Katedrze Systemów Wytwarzania Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, łatwo wymienialnej baterii opracowanej i złożonej w Katedrze Energetyki Wodorowej Wydziału Energetyki i Paliw oraz aplikacji mobilnej przygotowanej w Katedrze Elektroniki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. To właśnie komputer pokładowy oraz rozbudowana aplikacja na smartfony z systemem Android zostały najbardziej docenione i nagrodzone w kategorii „The Best Smart Solution”.

Następnie motocykl o imieniu Staszic wyjechał na Scrutineering, czyli pierwszy sprawdzian przed dopuszczeniem do konkurencji dynamicznych. Po ogólnej prezentacji oraz ważeniu pojazd przeszedł pomyślnie test hamulców oraz Rain Test polegający na dwuminutowym polewaniu konstrukcji wodą przy włączonym silniku.

Po konkurencjach statycznych i testach technicznych kierowcy E-Moto AGH rozpoczęli walkę na torze Castelloli – pokonali wymagające trasy w terenie, w tym slalom i tzw. Enduro Track. Biorąc pod uwagę motyw przewodni zawodów, najważniejszym wyścigiem sprawdzającym wytrzymałość konstrukcji oraz baterii był Endurance, czyli przejechanie po torze 20 okrążeń. W tej konkurencji E-Moto AGH zajęło drugie miejsce. Warto zaznaczyć, że nie wszystkim zespołom udało się ukończyć ten wyścig, podczas gdy bateria pojazdu skonstruowanego przez studentów AGH rozładowała się jedynie do 78%.

Był to drugi start E-Moto AGH na zawodach SmartMoto Challenge w Barcelonie. W zeszłym roku zespół zajął w Hiszpanii czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej oraz zdobył wyróżnienie w kategorii „najlepiej prezentujący się nowy zespół”.