Zdjęcia: NMU

Doktorat honoris causa Politechniki Dniprowskiej dla Rektora AGH

20 czerwca 2019 r. w auli Narodowego Uniwersytetu Technicznego Politechnika Dniprowska odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Rektorowi AGH prof. Tadeuszowi Słomce.

Rektor AGH otrzymał tytuł za znaczący wkład w pogłębieniu współpracy pomiędzy Narodowym Uniwersytetem Technicznym Politechnika Dniprowska a Akademią Górniczo-Hutniczą.

Prof. Tadeusz Słomka w przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości podkreślił konieczność rozszerzania współpracy międzynarodowej:

– Żyjemy w czasie wielkich wyzwań związanych z gwałtownym rozwojem świata. Aby dorównać najlepszym musimy nadrobić jeszcze spore zaległości. Nie ma na to lepszej metody niż podnoszenie wykształcenia społeczeństwa i prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie. Przykład krajów szybko rozwijających się pokazuje, że skokowy rozwój poprzedzony był ogromnym wzrostem liczby absolwentów szkół wyższych. Stałe podnoszenie poziomu kształcenia, doskonalenie jakości badań naukowych, a także rozbudowa i podnoszenie standardu bazy materialnej, pogłębianie współpracy z przemysłem i biznesem powinny być priorytetowe dla uczelni technicznych naszych krajów. Spotykamy się w okresie, w którym relacje pomiędzy Polską a Ukrainą są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej i jesteśmy zdeterminowani, by wzmocnić je jeszcze bardziej. Jestem przekonany, że także i nasza współpraca naukowa i dydaktyczna będzie rozwijać się nadal na zasadach przyjacielskiej współpracy.

Podczas pobytu w Dnipro odbyły się również spotkania dziekana Wydziału Zarządzania dr. hab. inż. Piotra Łebkowskiego, dziekana Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. dr. hab. inż. Marka Cały oraz prodziekana  Wydziału Zarządzania dr. inż. Dariusza Sali z przedstawicielami Instytutu Ekonomiki i Zarządzania oraz przedstawicielami Instytutu Górniczego, podczas których przedstawiono ofertę wydziałów, a także podpisano listy intencyjne w sprawie współpracy.

Narodowy Uniwersytet Techniczny Politechnika Dniprowska założono w 1899 r. jako Wyższą Szkołę Górniczą. Zadaniem uniwersytetu było zapewnienie branży górniczej wysoko wykwalifikowanych specjalistów. W ostatnich latach oferta akademicka uczelni wyszła daleko poza granice przedmiotów związanych z górnictwem. Obecnie Politechnika Dniprowska liczy dziewięć wydziałów (instytutów). W poprzednich okresach była jedną z najlepszych wyspecjalizowanych instytucji szkolnictwa wyższego w kraju. Obecnie jest uznawana za jeden z najlepszych uniwersytetów na Ukrainie i przyciąga dużą liczbę zagranicznych studentów. Studiuje w niej ponad 12 000 studentów i doktorantów na 27 specjalnościach. Kadra liczy 600 nauczycieli, w tym ponad 350 pracowników samodzielnych.