Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Zdjęcie analizatora autorstwa dr. inż. Roberta Barańskiego z jego dokumantacji prywatnej wykonane podczas prac nad urządzeniem. Osoba w masce to główny inicjator projektu prof A. Kukwa.

Złote medale w Brukseli dla wynalazków z AGH

Analizator przepływu powietrza przez nos i usta oraz RopeRider, czyli robot do inspekcji linii wysokiego napięcia to wynalazki z AGH nagrodzone złotymi medalami na międzynarodowych targach innowacji Brussels Innova 2016.

Jednym z twórców analizatora jest dr. inż. Robert Barański z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Nad opracowaniem i skonstruowaniem tego wynalazku oprócz naukowca z AGH pracowali: prof. dr hab. n. med. Andrzej Kukwa z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, prof. dr hab. inż. Andrzej Zając z Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Białostockiej oraz mgr Szymon Nitkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Oprócz złotego medalu z wyróżnieniem analizator otrzymał także nagrodę specjalną od delegacji z Tajwanu.

Urządzenie, które ma pomóc osobom mającym problem z chrapaniem, pozwala z dużą dokładnością określić drożność dróg oddechowych, a przez to oznaczyć ich wydolność i funkcjonalność. Analizator umożliwia badanie osobno poszczególnych nozdrzy i jamy ustnej. Opracowany system pomiarowy jest oparty na stałotemperaturowych czujnikach anemometrycznych. Urządzenie jest tak skonstruowane, że pozwala na jednoczasowy pomiar przepływu powietrza wykonywany niezależnie z trzech otworów górnych dróg oddechowych: dwóch nosowych i ust. Pomiary wolumetryczne są jednocześnie oznaczane w czasie co sprawia, że z łatwością można dokonywać niezależnych obliczeń czasowego przepływu przez każdy otwór osobno. Opracowane i skonstruowane urządzenie pozwala z dużą dokładnością określić drożność poszczególnych otworów, a przez to oznaczyć ich wydolność i funkcjonalność. Przy użyciu tego zestawu można dokładnie określić niezależnie ilościowy przepływ powietrza przez poszczególne otwory. Z uwagi na to, że pomiar ten jest oznaczony w czasie można mierzyć czas poszczególnych wdechów i wydechów, a przez to diagnozować czy upośledzenie przepływu powietrza dotyczy górnych czy dolnych dróg oddechowych. Można przy tym określać stopień upośledzenia drożności, a dodatkowo oznaczać go indywidualnie dla każdego czas cyklu nosowego. Dzięki temu można poznać objętościowy przepływ powietrza podczas zmian toru oddychania w przypadkach jednostronnego jego upośledzenia, co do tej pory było niemożliwe z uwagi na nieadekwatne odczucia upośledzonej drożności nosa przez poszczególnych pacjentów. Taki niezależny pomiar osobno z każdego z otworów pozwoli uświadomić niedostateczność oddechową u poszczególnych osób. Należy dodać, że miniaturowe czujniki przepływu są umieszczone w obudowie rurkowej wykonane z poliwęglanu i nie wpływają na zakłócenia mierzonych wartości. Każdorazowa analiza wdychanego i wydychanego powietrza w połączeniu z badaniem EKG umożliwia nie tylko pomiary wolumetryczne, ale i wpływ zaburzonego oddychania na ujawniające się zaburzenia pracy serca, a zawłaszcza jego rytmu. System jest wyposażony w przetwornik analogowo-cyfrowy z dedykowanym oprogramowaniem i akwizycją danych pomiarowych do dalszych analiz i diagnozy. Czujniki są umieszczane w specjalnie i indywidualnie dopasowywanej masce wykonywanej z elastycznych materiałów osobno dla każdego pacjenta.

Z kolei RopeRider jest dziełem inż. Michała Łabęckiego oraz inż. Grzegorza Mięsowicza – studentów studiów II stopnia Inżynierii Mechatronicznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Urządzenie to robot mobilny dedykowany do inspekcji linii wysokiego napięcia. Posiada zdolność poruszania się po przewodach oraz wykrywania i pokonywania występujących na nich rozmaitych przeszkód (na przykład izolatorów). Robot dokonuje oględzin powierzchni przewodu oraz bada jego strukturę wewnętrzną w poszukiwaniu uszkodzeń. Awarie linii wysokiego napięcia są problematyczne i bardzo kosztowne. Zapobieganie im oszczędza wiele pieniędzy niezbędnych do usunięcia ich skutków. Ponadto urządzenie rozpyla substancję zapobiegającą gromadzeniu się szadzi na linii w zimie. Zaawansowana technologicznie konstrukcja pozwala na szybką, dokładną i skuteczną inspekcję. Robotyzacja tego procesu eliminuje duże ryzyko uszczerbku na zdrowiu czy utraty życia podejmowane przez ludzi dokonujących inspekcji oraz uniezależnia wyniki inspekcji od zmęczenia, stresu czy trudnych warunków atmosferycznych. Lekka, ekonomiczna, ale solidna konstrukcja, prostota sterowania oraz innowatorskie rozwiązania technologiczne znacząco przewyższają istniejące urządzenia komercyjne.

RopeRider otrzymał złoty medal w kategorii Młody Wynalazca oraz nagrodę od belgijskiego miasta Namur. Przypomnijmy, że wynalazek ten zwyciężył także w KOnkursie KOnstrukcji Studenckich Kokos 2016.

W tegorocznych targach Brussels Innova, które odbyły się w dniach 17-19 listopada br., wzięło udział około 300 wystawców z takich krajów jak Belgia, Chorwacja, Francja, Iran, Malezja, Wybrzeże Kości Słoniowej, Arabia Saudyjska, Bośnia i Hercegowina, Meksyk, Mołdawia, Rosja, Rumunia, Tajlandia, Tajwan i Włochy. Polskę reprezentowało 50 wystawców, a nasi naukowcy zdobyli aż 24 złote i 3 srebrne medale. Celem udziału w targach była rynkowa i wdrożeniowa promocja prezentowanych nowatorskich rozwiązań oraz nawiązanie kontaktów naukowo-biznesowych.

Stopka