09.09.2020

Kolejny medal dla Browaru Górniczo-Hutniczego


Nagrodzone piwo APA z Browaru Górniczo-Hutniczego

W dniach 20-22 sierpnia 2020 r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbył się Konsumencki Konkurs Piw Krasnystaw 2020, największy tego typu konkurs w Polsce. W kategorii „Piwa w stylu American Pale Ale, Summer Ale, Golden Ale”, srebrny laur za drugie miejsce otrzymał Browar Górniczo-Hutniczy za piwo APA.

Do konkursu zgłoszono 322 piwa z 34 browarów z Polski, Czech i Niemiec, które rywalizowały w 15 kategoriach. Piwa były oceniane przez grono 60 degustatorów z całej Polski, wśród których byli m.in. członkowie Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał jego Przewodniczący Tomasz Syga z Krakowa.

Medalowe piwo zostało przygotowane przez zespół piwowarów BGH, prowadzony przez Piotra Drochlińskiego, w skład którego wchodzą̨ piwowar główny Jonas Trummer oraz piwowarzy: Kamil Domański oraz Jakub Ciaćma. Kompozycja oparta jest na polskich odmianach chmielu: Magnum, Marynka oraz Książęcy, które dostarczane są przez polskiego producenta – Polish Hops. Użyto również dodatkowej, eksperymentalnej odmiany niemieckiej do chmielenia na zimno. Piwo oferuje aromat marakui, winogron, cytrusów, gruszki i truskawki, ma złocistą barwę i jest lekkie, wytrawne oraz orzeźwiające. Zawartość alkoholu w APA z BGH jest na poziomie 5,2% objętości, a ekstrakt wynosi 12,4 Blg.

Browar Górniczo-Hutniczy jest spółką̨ akcyjną, w której udziały nabywali studenci, absolwenci, pracownicy i sympatycy AGH, ale też osoby zainteresowane tą nietypową inicjatywą. Zlokalizowany jest w Akademickim Centrum Kultury Klub STUDIO, na terenie Miasteczka Studenckiego AGH. APA oraz inne piwa BGH dostępne są̨ na miejscu w otwartym od poniedziałku do soboty Klubie Studio oraz w wybranych sklepach dyskontowych i specjalistycznych.

Medal w Konsumenckim Konkursie Piw Krasnystaw 2020 jest drugim wyróżnieniem dla młodego zespołu BGH. W lipcu otrzymali oni prestiżową, platynową nagrodę w ramach Meininger’s International Craft Beer Award 2020 za piwo PILS.