09.02.2018

Dane z Fundacji DKMS: na AGH zarejestrowało się najwięcej studentów w skali kraju


Fot. arch. DKMS AGH

AGH od lat wspiera liczne inicjatywy, których celem jest pomoc potrzebującym. Jedną z nich jest akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, koordynowana przez Fundację DKMS. Zaangażowanie wolontariuszy odpowiedzialnych za organizację wydarzenia, jak i bezinteresowna postawa zgłaszających się osób budzi podziw tym bardziej, że na AGH zarejestrowało się najwięcej studentów w skali kraju, a liczba ta z roku na rok jest coraz wyższa.

Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego organizowane są w Akademii od wiosny 2013 r. Ostatnia, dziesiąta już edycja miała miejsce w grudniu 2017 r. i zgłosiło się wówczas aż 376 osób. Obecnie w bazie Fundacji DKMS znajduje się blisko 4500 osób, które zarejestrowały się podczas wydarzeń organizowanych na AGH.

Ten sukces nie byłby możliwy bez wielkiego zaangażowania studentów. W każdej akcji uczestniczy około 60 wolontariuszy. Niektórzy uczestniczą w jednej edycji, a inni cyklicznie z roku na rok. Spektrum zadań organizacyjnych jest bardzo szerokie: od promocji wydarzenia na uczelni i w mediach społecznościowych, poprzez pozyskiwanie partnerów i organizacji z AGH do współpracy, poszukiwanie nowych wolontariuszy, czy też uczestnictwo w finalnych akcjach.

W ostatnich latach koordynatorami projektów byli: Katarzyna Wójcik, Wiktoria Mioduna i Aleksandra Siedleckia (jesień 2016), Jacek Jagusztyn (wiosna 2017), Aleksandra Siedleckia, Mateusz Rączka i Jacek Jagusztyn (jesień 2017).

Myślę, że pomaganie jest wartością samą w sobie i jest to najlepsza motywacja do tego, aby zaangażować się w wolontariat. Podejmując się pracy na rzecz innych, realizujemy określone zadania, które pozwalają na zdobywanie doświadczenia, nowych umiejętności i wiedzy. Jest to też forma spędzenia wolnego czasu między zajęciami. Co więcej, mamy okazję poznać ciekawych ludzi, którzy chcą robić „coś więcej”. Oczywiście największym sukcesem akcji są zarejestrowani potencjalni dawcy szpiku. Dużą radość sprawia nam, jeśli zgłasza się do nas osoba i informuje, że została dawcą szpiku – mówi Jacek Jagusztyn.

Rejestracja potencjalnego dawcy szpiku trwa około 10 minut i polega na wypełnieniu odpowiedniego arkusza, po czym za pomocą patyczka z wacikiem pobierane są trzy wymazy z wewnętrznej strony policzka. Dawcy szpiku nie wiedzą, jakiej osobie oddają swoje komórki macierzyste. Dopiero po zabiegu dowiadują się, z jakiego kraju jest biorca, ile ma lat i czy jest to kobieta, czy mężczyzna. Po dwóch latach od wyleczenia istnieje możliwość wymiany danymi dawcy z biorcą (oczywiście po dobrowolnej zgodzie z obu stron i jeśli prawo państw, z których pochodzą, na to pozwala).

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 r. jako niezależna organizacja non-profit, a jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. W ciągu ośmiu lat fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 140 000 potencjalnych dawców.