Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Centrum Mistrzostwa Informatycznego – nowe możliwości dla zdolnych informatyków

Do 5 czerwca 2019 r. trwa rekrutacja do Centrum Mistrzostwa Informatycznego – ogólnopolskiego projektu grantowego pozwalającego nauczycielom na podnoszenie swoich kompetencji oraz rozwijanie informatycznych talentów uczniów szkół podstawowych (od klasy 4) i ponadpodstawowych. Projekt realizuje konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. pięć uczelni technicznych, w tym Akademia Górniczo-Hutnicza.

Liderem konsorcjum jest Politechnika Łódzka, a pozostałymi konsorcjantami, poza AGH, są: Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska oraz Stowarzyszenie „I love math”, organizacja pozarządowa Cyfrowy Dialog oraz Fundacja Rozwoju Edukacji Elektronicznej.

Projekt skierowany jest do nauczycieli i edukatorów, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu algorytmiki i programowania oraz rozwijać talenty i zainteresowania uczniów poprzez prowadzenie kół informatycznych. Każdy z uczestników projektu weźmie udział w szkoleniu, które będzie prowadzone od września do maja przez jedną z pięciu uczelni technicznych w systemie stacjonarnym i e-lerningowym. Dodatkowo otrzyma dostęp do materiałów edukacyjnych, materiałów wideo, scenariuszy zajęć na otwartych licencjach dla siebie i dla uczniów. Jednocześnie od października do czerwca każdy z uczestników programu będzie prowadził koło informatyczne dla uczniów przy wsparciu przyznanego mu grantu finansowego.

W programie Centrum Mistrzostwa Informatycznego będą realizowane dwa rodzaje grantów: algorytmiczne i projektowe. Zajęcia prowadzone w ramach grantu algorytmicznego pozwolą na rozwijanie zdolności młodzieży w zakresie matematycznych podstaw i wybranych zagadnień algorytmiki, języka programowania, narzędzi programistycznych, tworzenia, analizy, implementacji i testowania algorytmów. Grant projektowy, będzie realizowany pod warunkiem zrealizowania grantu algorytmicznego, a jego celem będzie realizacja projektów uczniowskich w oparciu o najnowsze osiągnięcia techniczne w elektronice, mechatronice automatyce i robotyce.

W projekcie CMI najważniejszymi beneficjentami są uczniowie, którzy maja możliwość rozwijania swoich talentów i zainteresowań informatycznych. Będą nie tylko brać udział w zajęciach pozalekcyjnych, ale również będą zapraszani do udziału w regionalnych oraz ogólnopolskich zawodach w programowaniu zespołowym.

Projekt „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020. Program CMI będzie realizowany do 2023 r. Do prowadzenia pozalekcyjnych zajęć informatycznych z uczniami zostanie przygotowanych 1500 nauczycieli.

Więcej informacji:

Stopka