Uroczyście rozpoczęliśmy 103. rok akademicki

Inaugurujemy dziś 103. rok akademicki, który zapowiada się jeszcze bardziej pracowicie niż poprzedni, ale jesteśmy świadomi ogromu obowiązków i wyzwań, które przed nami stoją – powiedział Rektor AGH prof. Jerzy Lis, rozpoczynając rok akademicki 2021/2022. Uroczystości odbyły się 4 października 2021 r.

Dzień rozpoczęła msza święta w Kolegiacie św. Anny celebrowana przez ks. Tadeusza Panusia. Następnie przedstawiciele władz uczelni: Rektor, Prorektorzy i Dziekani oraz poczty sztandarowe przemaszerowali przez kampus wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną AGH. Z powodu sytuacji epidemiologicznej, podobnie jak w zeszłym roku, w tradycyjnym pochodzie nie uczestniczyli pracownicy i studenci.

Główne uroczystości odbyły się w Auli AGH – chór Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” odśpiewał pieśń Gaude Mater Polonia, a Rektor AGH przywitał przybyłych gości: przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, rektorów polskich uczelni, delegacji uczelni zagranicznych, przedstawicieli przemysłu, pracowników i studentów Akademii, wszystkie osoby obecne w Auli, a także te uczestniczące w wydarzeniu online.

Prof. Jerzy Lis podziękował wszystkim pracownikom i studentom AGH za miniony rok – pierwszy w kadencji na rektorskim stanowisku:
Dziękuję za Wasze zaangażowanie, wsparcie i chęć budowania silnej marki AGH.

– Inauguracja roku akademickiego to również bardzo dobra okazja do podsumowań i refleksji, do przedstawienia planów na przyszłość, tak aby stanowiły one solidną podstawę do dalszego rozwoju naszej uczelni – podkreślił Rektor Akademii – (…) AGH w pełni realizuje ideę uniwersytetu w służbie społecznej. I tak jak ponad 100 lat temu, tak i dziś Akademia działa w bliskich relacjach z przemysłem i polską gospodarką. Odpowiada na bieżące potrzeby, które z każdym kolejnym rokiem pojawiają się w otaczającej nas przestrzeni – społecznej, kulturowej czy właśnie gospodarczej.

– Jestem przekonany, że AGH ma olbrzymi potencjał, aby rozwijać się jeszcze szybciej oraz konkurować z najlepszymi uczelniami w kraju i za granicą. Posiadamy bowiem atuty, które pozwalają na rozwój uczelni w najnowocześniejszych kierunkach, w jakich postępują współcześnie najlepsze i najbardziej elitarne uniwersytety świata – zaznaczył Rektor AGH. Nie krył również dumy, mówiąc – Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć pracowników i studentów AGH z minionego roku. Cieszę się, że nasza uczelnia jest pełna entuzjastów, profesjonalistów i pasjonatów – wspaniałych ludzi tworzących rodzinę AGH!

Do tego grona dołączyli studenci I roku. Rektor AGH skierował do nich następujące słowa:
Rozpoczynacie studia na jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Teraz wszystko zależy od Waszej determinacji i zaangażowania. Jestem przekonany, że sprostacie wyzwaniom i osiągniecie sukces. Życzę Wam, abyście dobrze czuli się w naszym gronie. Pamiętajcie, że jesteście bardzo ważną częścią naszej społeczności, a Wasze dokonania są największą radością nauczycieli akademickich. Dobrze wykorzystajcie czas studiów!

Po przemówieniu Rektora AGH Piotr Serafin, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odczytał list Prezydenta RP skierowany do społeczności akademickiej AGH, Józef Leśniak, Wicewojewoda Małopolski – list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, a Prorektor ds. Nauki AGH prof. Marek Gorgoń – list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Następnie głos zabrał członek Rady Uczelni AGH Bogusław Ochab.

Nieodłączną częścią inauguracji roku akademickiego jest immatrykulacja studentów I roku. Przeprowadził ją Prorektor ds. Kształcenia AGH prof. Wojciech Łużny. W imieniu własnym oraz swoich kolegów i koleżanek uroczyste ślubowanie złożyło dziewięcioro nowo przyjętych studentów i dwie nowo przyjęte studentki. Prof. Jerzy Lis pogratulował wszystkim studentom Akademii, życząc im sukcesów i wytrwałości:
Nie zapominajcie, że wykształcenie jest czymś, co prawie wszyscy otrzymują, wielu przekazuje dalej, a tylko nieliczni posiadają – dodał.

Po odśpiewaniu wraz z chórem Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” radosnego Gaudeamus igitur, głos zabrał przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH Jakub Śliwiński.

Następnie Prorektor ds. Ogólnych AGH prof. Tadeusz Telejko ogłosił laureatów: Nagrody im. Profesora Władysława Taklińskiego, Nagrodę im. Profesora Henryka Czeczotta, Nagroda im. Profesora Zbigniewa Engela. Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Rafał Dańko odczytał nazwiska laureatów XXII konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Diamenty AGH”. Autorom prac oraz ich promotorom wręczono pamiątkowe statuetki i dyplomy.

Chwilą ciszy uczczono zmarłych w minionym roku akademickim członków wspólnoty akademickiej.

Z okazji inauguracji roku akademickiego na ręce Rektora AGH spłynęły liczne listy gratulacyjne. Ich nadawców odczytał Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Rafał Wiśniowski.

Wykład inauguracyjny pt. Świat nanowłókien polimerowych w inżynierii materiałowej – od medycyny po pozyskiwanie wody i energii wygłosiła dr hab. inż. Urszula Stachewicz, prof. AGH z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, laureatka m.in. stypendium naukowego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, Nagrody Naukowej „Polityki” w kategorii nauk technicznych oraz prestiżowego ERC Starting Grant – Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w AGH – publikacja okolicznościowa