Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Studenci i studentki AGH przygotowują licealistów i licealistki z całej Polski do matury z informatyki

Grupowe zdjęcie członkiń i członków (w sumie kilkanaście osób) Koła Naukowego BIT. Zdjęcie zrobione przed budynkiem Wydziału Informatyki.

Studenci i studentki AGH przygotowują licealistów i licealistki z całej Polski do matury z informatyki

Studenci i studentki AGH wspierają tegorocznych maturzystów i maturzystki, prowadząc dla nich bezpłatne korepetycje z informatyki. Inicjatywa członków/członkiń Koła Naukowego BIT, działającego przy Wydziale Informatyki, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Z dotychczasowych lekcji skorzystało 150 uczniów i uczennic z całej Polski.

Pierwsza edycja projektu MaturaxDiament obejmuje wykłady i ćwiczenia prowadzone online dla wszystkich chętnych uczniów i uczennic klas maturalnych. Inicjatywa bezpłatnych korepetycji z informatyki ma wesprzeć osoby uczące się w szkołach średnich w przygotowaniach do matury oraz uzyskania Diamentowego Indeksu AGH z informatyki. Studentki i studenci biorący udział w projekcie prowadzą cotygodniowe wykłady z zagadnień, które są niezbędne do uzyskania pozytywnych wyników na maturze na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Wśród omawianych tematów są m.in. analizowanie i rozwiązywanie problemów algorytmów i struktury danych, programowanie czy operacje matematyczne. Uczniowie/uczennice utrwalają zdobytą wiedzę, rozwiązując przygotowane przez koordynatorów i koordynatorki zadania, a w razie trudności mogą je omówić podczas kolejnej wspólnej lekcji. 

Zajęcia są bezpłatne i dostępne dla wszystkich osób zdających maturę. Koło Naukowe BIT AGH zebrało chętne do prowadzenia takich zajęć osoby studiujące na wyższych latach informatyki, które chcą szerzyć wiedzę wśród młodszych kolegów i koleżanek. Zainspirowały ich osobiste doświadczenia nauki do matury oraz wspieranie rodzeństwa czy znajomych w przygotowaniach do egzaminu.

Godzina informatyki tygodniowo to zdecydowanie za mało, żeby przygotować się do zdania matury z dobrym wynikiem, który pozwoli dostać się np. na wiele kierunków w AGH czy innej dobrej uczelni. Sytuacja wygląda lepiej w liceach branżowych i technikach, nadal jednak ta dziedzina wymaga sporo dodatkowej, samodzielnej pracy, czego sama osobiście doświadczyłam. W zeszłym roku uczyłam informatyki moją młodszą siostrę i dało mi to dużo satysfakcji. Podobne doświadczenia mieli koledzy i koleżanki z BIT-u, więc pomyśleliśmy, że korepetycje online dla wszystkich zainteresowanych będą dobrym pomysłem – mówi Aleksandra Poskróbek, pomysłodawczyni inicjatywy, obecnie studentka trzeciego roku informatyki na Wydziale Informatyki.

Nie każda szkoła ma możliwość prowadzenia dodatkowych zajęć. Działamy przede wszystkim, żeby wyrównać szanse dla uczniów/uczennic z mniejszych miejscowości i pomóc tym, którzy nie mogą pozwolić sobie na płatne korepetycje – dodaje Szymon Rusiecki, przewodniczący KN BIT, również studiujący na trzecim roku informatyki.

Aleksandra Poskróbek – pomysłodawczyni inicjatywy i Szymon Rusiecki – przewodniczący Koła Naukowego BIT AGH.

Na zdjęciu Aleksandra Poskróbek i Szymon Rusiecki. Stoją obok siebie, uśmiechają się. Zdjęcie zrobione przed budynkiem Wydziału Informatyki.

Studentki i studenci samodzielnie zorganizowali kończącą się niebawem pierwszą edycję korepetycji. Zainteresowanie przekroczyło ich oczekiwania – naukę pod okiem koordynatorów/koordynatorek rozpoczęło ponad 150 uczniów i uczennic z całej Polski. Inicjatywę MaturaxDiament pozytywnie oceniają przede wszystkim sami uczniowie/uczennice:

Arek, który pomagał nam w przygotowaniach do matury z informatyki prowadził rzetelne i dostosowane do poziomu naszej grupy zajęcia, w bardzo miłej atmosferze. Zaczynając od podstawowych informacji na temat programowania, aż po bardziej złożone algorytmy, cierpliwie tłumaczył i prezentował konieczne do matury myślenie logiczne. Po BIT Maturze nawet znienawidzony w szkole Python nabrał trochę jaśniejszych barw – podkreśla Gosia, tegoroczna maturzystka, uczestniczka kursu.

Kolejna edycja, dzięki zaangażowaniu i wsparciu uczelni, może wesprzeć jeszcze więcej przyszłorocznych maturzystów. Chętnych do edukowania młodszych koleżanek i kolegów nie brakuje – już teraz swoje zaangażowanie zgłosili kolejni członkowie i członkinie BIT-u. Zapisy na kolejną edycję ruszą 19 kwietnia, w Dzień Otwarty AGH.

Więcej informacji

Na zdjęciu student udzielający korepetycji. Siedzi przy biurku, przed nim ekran laptopa, na którym widać dwie twarze: uczennicy i ucznia. Na drugim monitorze widoczny skrypt korepetycji z zadaniami.

Stopka