Start konstrukcji AGH Space Systems na zawodach inżynierii rakietowej w USA

Na zdjęciu kilkanaście osób (kobiet i mężczyzn). Stoją obok siebie, trzymając przed sobą rakietę.

fot. Szymon Janaczek, KSAF AGH

Start konstrukcji AGH Space Systems na zawodach inżynierii rakietowej w USA

Sekcja rakiet zespołu AGH Space Systems ma za sobą kolejne kosmiczne wyzwanie – start w największych na świecie studenckich zawodach inżynierii rakietowej Spaceport America Cup 2023. Studenci z AGH zaprezentowali swoją rakietę 3-TTK+ w kategorii 10k Hybrid/Liquid SRAD dla rakiet z silnikami hybrydowymi i ciekłymi, o pułapie lotu 10 tys. stóp (ok. 3 km).

Start rakiety poprzedziły niezbędne formalności związane z bezpieczeństwem lotu i przygotowaniem do niego – sprawdzano stan techniczny i wytrzymałość konstrukcji. Zespół musiał także wykazać się znajomością zasad bezpieczeństwa przebywania na terenie Spaceport America.

Następnie – podczas Poster Session – każda drużyna zaprezentowała przed innymi uczestnikami oraz sędziami swoją konstrukcję oraz plakat techniczny. To ważny etap, ponieważ przyznawane były za niego punkty liczące się do klasyfikacji końcowej zawodów. Przed lotem konieczne było również przejście Final Review, czyli finalnego testu stanu technicznego rakiety, po którym sędziowie wydają zgodę na start. Konstrukcja może być wówczas przetransportowana na wyznaczony obszar, Vertical Launch Area, gdzie odbywają się starty rakiet.

Na końcowy wynik każdego zespołu wpływ miały oczywiście także punkty związane z samym lotem: kiedy konstrukcja znajdzie się na wyrzutni, z jaką dokładnością osiągnie założony pułap lotu, czy zbierze podczas lotu wszystkie niezbędne dane oraz w jaki sposób przebiegnie proces jej odzyskania.

Zespół AGH Space Systems czeka na ogłoszenie wyników (znane są na razie tylko drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w danej kategorii).

Start rakiety 3-TTK+ można obejrzeć tutaj.

W zawodach wzięło udział aż 158 drużyn reprezentujących 24 kraje. Z Polski, oprócz AGH, zakwalifikowały się zespoły z Politechnik: Wrocławskiej, Gdańskiej i Poznańskiej.
Zawody Spaceport America Cup 2023 odbyły się w terminie 19–24 czerwca 2023 r. w Las Cruces w USA.

fot. Szymon Janaczek, KSAF AGH

Widok wznoszącej się ku górze rakiety, tuż po starcie. Lot rakiety obserwuje osoba, stojąca tyłem do obiektywu aparatu.