Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Satysfakcja i radość! Rozpoczęliśmy nowy rok akademicki

Zdjęcie z uroczystej inauguracji.

fot. Zbigniew Sulima

Satysfakcja i radość! Rozpoczęliśmy nowy rok akademicki

„Inaugurujemy dziś kolejny rok akademicki, który zapowiada się jeszcze bardziej pracowicie niż poprzedni, ale jesteśmy świadomi ogromu obowiązków i wyzwań, które przed nami stoją. Zgodnie z naszą tradycją to wielkie święto uniwersytetu, obchodzone przez profesorów, studentów, doktorantów i pracowników, razem z naszymi absolwentami, partnerami i przyjaciółmi z przemysłu i gospodarki, z kraju i zagranicy. Wierzę, że nadchodzący rok będzie pełen satysfakcji, radości i sukcesów” – powiedział Rektor AGH prof. Jerzy Lis podczas inauguracji roku akademickiego 2023/2024, która odbyła się w AGH 4 października 2023 r.

Uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w kolegiacie św. Anny. Następnie przedstawiciele władz Akademii Górniczej-Hutniczej, członkowie i członkinie Senatu, kadra naukowa i dydaktyczna, studenci i studentki, doktoranci i doktorantki, pracownicy i pracownice przeszli w uroczystym orszaku aleją kampusu do gmachu głównego. Tam – w auli AGH – wszystkich zebranych powitał Rektor.

W tym roku wśród zaproszonych gości znalazł się Dyrektor Zarządzający Akceleratora Innowacji Obronnych NATO (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA) prof. Deeph Chana, który we współpracy z ekspertami z Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiada za utworzenie sieci hubów innowacyjności w obrębie NATO.

fot. Zbigniew Sulima

Zdjęcie z uroczystej inauguracji.

Prof. Jerzy Lis swoje przemówienie rozpoczął od podziękowań za miniony rok złożonych kadrze zarządzającej uczelnią oraz wszystkim osobom, które studiują i pracują w AGH:

Dziękuję za Wasze zaangażowanie, wsparcie i chęć budowania silnej marki AGH.

AGH od kilku lat należy do grona Uniwersytetów Europejskich, co stało się impulsem, aby stworzyć platformę do wspólnego działania z naszymi partnerami z zagranicy. Integrujemy się też na gruncie polskim, współpracując z krajowymi uczelniami technicznymi w ramach Sieci Uczelni Kosmicznych. Intensywnie rozwijamy prace w zakresie inżynierii kosmicznej:

To wspaniałe, że wykorzystujemy polską i europejską naukę do celów praktycznych – podsumował Rektor AGH.

W najnowszych koncepcjach i modelach uniwersytetów przyszłości coraz ważniejsza staje się społeczna rola uczelni – to tutaj rodzą się wartości. Ta uaktualniona wizja uczelni jako Uniwersytetu Przyszłości stała się podstawą uchwalonej i realizowanej nowej Misji i Strategii AGH. Jak zaznaczył Rektor AGH, w tym dokumencie wskazaliśmy najważniejsze perspektywy postrzegania działalności uczelni i obszary priorytetowe. Zgodnie z przyjętą Strategią, w obliczu dynamicznie zmieniającego się środowiska edukacyjnego oraz rosnących oczekiwań społeczności akademickiej, nasza uczelnia zdecydowała się na przeprowadzenie kompleksowej cyfryzacji, kładąc szczególny nacisk na budowę Modelu Uczelni Cyfrowej. Ten ambitny projekt stanowi odpowiedź na rosnące wyzwania związane z edukacją w erze cyfrowej, a jednocześnie jest integralną częścią nowej strategii uczelni.

Prof. Jerzy Lis podkreślił także ważną rolę realizowanego w AGH projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”:

IDUB nie tylko stymuluje rozwój badań naukowych, ale także tworzy warunki do podnoszenia jakości nauczania, przyciągania utalentowanych naukowców i wzmacniania pozycji uczelni na polu naukowym i edukacyjnym.

Mając na uwadze zarówno założenia nowej Strategii, jak i zapotrzebowania gospodarki, w AGH od 1 października rozpoczyna działalność nowa jednostka. Do szesnastu dotychczasowych wydziałów dołącza nowy – Wydział Informatyki, który zastępuje dotychczasową jednostkę Instytut Informatyki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

Jestem przekonany, że decyzja dotycząca utworzenia osobnego wydziału, w którym rozwijane będą zagadnienia związane z informatyką, umocni tę dyscyplinę i sprawi, że specjaliści opuszczający mury uczelni będą jeszcze lepiej przygotowani do pełnienia roli programistów, analityków czy administratorów sieci – zaznaczył Rektor AGH.

W tym roku w naszej uczelni powołaliśmy Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji, którego celem jest realizacja badań naukowych, rozwojowych i wdrożeniowych oraz działalność kształceniowa, ekspercka i upowszechniająca naukę jak też edukację w szeroko rozumianym obszarze sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja uznawana jest za jedną z najważniejszych technologii przyszłości, a działania na rzecz jej rozwoju są jednym z priorytetów najlepszych uczelni na świecie. Nasze Centrum będzie wypracowywać rozwiązania przydatne w bardzo wielu obszarach życia – zaznaczył Rektor AGH.

Innym przykładem naszych działań jest cyberbezpieczeństwo. W zeszłym roku w AGH rozpoczęło działalność Centrum Cyberbezpieczeństwa, które koordynuje i integruje prace prowadzone w tym obszarze przez naukowców/naukowczynie i studentów/studentki całej uczelni. Rektor AGH zaznaczył, że zaangażowanie Akademii w budowanie rozwiązań z sektora bezpieczeństwa kraju i regionu wzmocni pozycję Polski w starciu z zagrożeniami informatycznymi.

Przemawiając do społeczności AGH oraz zaproszonych gości, prof. Jerzy Lis nie omieszkał wspomnieć o spektakularnych sukcesach z ostatniego roku. Są to między innymi: dofinansowanie konsorcjum UNIVERSEH na kontynuację działań w latach 2024–2027; akredytacja na kolejne dwa lata amerykańskiej organizacji ABET dla kierunku Inżynieria Mechatroniczna w języku angielskim, rozpoczęcie działalności Centrum Cyberbezpieczeństwa, granty dla naukowców i naukowczyń na realizację projektów badawczo-rozwojowych, zwycięstwa studentów i studentek w prestiżowych konkursach oraz zawodach.

Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć AGH z minionego roku. Cieszę się, że mogę kierować instytucją pełną entuzjastów, profesjonalistów i pasjonatów – wspaniałych ludzi tworzących rodzinę AGH! – podsumował Rektor AGH.

Na zakończenie zwrócił się do studentów i studentek pierwszego roku studiów:

To jest początek waszej intelektualnej i osobistej podróży, którą będziecie pamiętali przez całe życie. Wybór uczelni i miejsca studiów to jeden z najważniejszych kroków, jakie zrobiliście w swoim życiu, i jestem przekonany, że jest to najlepszy wybór.

W przemówieniu nie zabrakło odniesień do spraw bieżących, zarówno tych dotyczących szkolnictwa wyższego (np. wyników ewaluacji działalności naukowej, umiędzynarodowienia, nowych kierunków kształcenia i organizacji studiów, rosnących kosztów utrzymania), jak i otaczającej nas rzeczywistości (sytuacji ekonomicznej, troski o naszą planetę, trwającej w Ukrainie wojny i moralnego obowiązku, jakim jest wielokierunkowe wsparcie okazywane narodowi ukraińskiemu).

Po przemówieniu Rektora AGH Wicewojewoda Małopolski Mateusz Małodziński odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, po czym głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki.

Następnie wystąpił prof. Deeph Chana. Reprezentant NATO przybliżył założenia inicjatywy, której Polska jest aktywnym uczestnikiem, przedstawił szanse dla polskich innowatorów związane z udziałem w programie akceleratora oraz zaprezentował możliwości zaangażowania sektora akademickiego. AGH chce aktywnie włączyć się w rozwój DIANA.

fot. Zbigniew Sulima

Zdjęcie z uroczystej inauguracji.

Po wystąpieniu gościa specjalnego głos zabrali: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz oraz Przewodniczący Rady Uczelni AGH dr inż. Krzysztof Pawiński.

Jak zawsze kulminacyjnym momentem uroczystości inauguracyjnej była immatrykulacja. Kilkanaście osób reprezentujących wszystkie wydziały AGH złożyło uroczyste ślubowanie i zostało symbolicznie włączonych do grona studentów i studentek. Ceremonię przeprowadził Prorektor ds. Kształcenia AGH prof. Wojciech Łużny. Gdy wybrzmiało radosne Gaudeamus Igitur, Rektor AGH złożył wszystkim nowo przyjętym studentom i studentkom życzenia:

Życzę wielu sukcesów i wytrwałości w zmaganiach ze studencką codziennością. Nie zapominajcie, że wykształcenie jest czymś, co prawie wszyscy otrzymują, wielu przekazuje dalej, a tylko nieliczni posiadają.

W imieniu wszystkich studentów i studentek wystąpił przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH Daniel Jankowski.

fot. Zbigniew Sulima

Zdjęcie z uroczystej inauguracji.

W trakcie uroczystości uhonorowani zostali laureaci konkursów uczelnianych: Nagrody im. profesora Władysława Taklińskiego i Nagrody im. Prof. Zbigniewa Engela, a także autorzy najbardziej prestiżowych osiągnięć publikacyjnych AGH. Ceremonię wręczenia nagród prowadził Prorektor ds. Nauki AGH prof. Marek Gorgoń.

Zebrani w auli AGH chwilą ciszy uczcili pamięć wszystkich osób – kolegów i koleżanek, pracowników i pracownic – zmarłych w minionym roku akademickim.

Wykład inauguracyjny zatytułowany Przyspieszając przyszłość motoryzacji: AGH Drive Open Dataset i rola sztucznej inteligencji w autonomicznych pojazdach wygłosiła dr hab. inż. Joanna Jaworek-Korjakowska, prof. AGH, dyrektor Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji i zastępca kierownika Katedry Automatyki i Robotyki Akademii na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Prelegentka zaprezentowała nie tylko obecny stan technologii, ale także kierunek, w jakim zmierza rozwój autonomicznych pojazdów. Szansa na wykorzystanie AGH Drive Open Dataset i sztucznej inteligencji pozwala przyspieszyć przyszłość motoryzacji w Krakowie i w Polsce, tworząc bezpieczne, wydajne i zrównoważone środowisko na drogach.

fot. Zbigniew Sulima

Zdjęcie z uroczystej inauguracji.

Uroczystość zakończyła się odegraniem przez Orkiestrę Reprezentacyjną AGH hymnu państwowego.

***

W ramach studiów I stopnia nowy rok akademicki rozpocznie w AGH blisko pięć tysięcy studentów. Od 1 października br. rozpoczęła działalność nowa jednostka – Wydział Informatyki, który dołączy do szesnastu dotychczasowych wydziałów. Mapa kampusu AGH wkrótce powiększy się o dwa kluczowe dla studentów obiekty: wielofunkcyjną halę sportową oraz Studenckie Centrum Konstrukcyjne. W trakcie nowego roku akademickiego zakończy się także budowa obiektu, w którym zlokalizowane będzie m.in. Centrum Technologii Kosmicznych.

***

Życzenia Rektora AGH z okazji inauguracji roku akademickiego

 

Na zdjęciu od lewej: Prorektor ds. Nauki prof. Marek Gorgoń, Prorektor ds. Współpracy prof. Rafał Wiśniowski, Prorektor ds. Ogólnych prof. Tadeusz Telejko, Rektor prof. Jerzy Lis, prof. Deeph Chana, Prorektor ds. Kształcenia prof. Wojciech Łużny oraz Prorektor ds. Studenckich prof. Rafał Dańko.

Na zdjęciu władze rektorskie AGH oraz prof. Deeph Chana. Mężczyźni stoją obok siebie. Rektorzy ubrani są w stroje ceremonialne. Zdjęcie wykonane na terenie kampusu - za stojącymi widoczne krzewy i drzewa.

Stopka