Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Repozytorium AGH w nowej odsłonie

Abstrakcyjna grafika 3D w niebieskich odcieniach przestawiająca skupisko sześcianów.

grafika źródło: Dreamstime

Repozytorium AGH w nowej odsłonie

Repozytorium AGH jest instytucjonalnym cyfrowym archiwum zasobów naukowych AGH. Celem Repozytorium jest upowszechnianie publikacji i materiałów, które powstały w ramach działalności naukowej i naukowo-dydaktycznej uczelni.

Serwis jest dostępny pod adresem repo.agh.edu.pl.

Dokumenty zostały podzielone na kolekcje, w ramach których znajdują się m.in. artykuły, publikacje naukowe, rozprawy doktorskie, prace dyplomowe.

W kolekcji E-Books znajdują książki elektroniczne zakupione przez Bibliotekę Główną AGH.

Kolekcja Biblioteka Cyfrowa zawiera zdigitalizowane druki dawne (1801–1945), starodruki, opisy patentowe, normy branżowe, skrypty, monografie.

Udostępniane zasoby adresowane są do całego środowiska naukowego. Dodatkowo pracownicy, doktoranci i studenci AGH, po założeniu konta w Repozytorium, mają możliwość deponowania zasobów w otwartym dostępie oraz mogą korzystać z treści dedykowanych wyłącznie dla nich, jak np. kolekcja E-Books.

Repozytorium jest oparte na oprogramowaniu DSpace, które oferuje wiele praktycznych funkcjonalności. Każdy udostępniony dokument (obiekt) opisano metadanymi, dzięki czemu jest łatwy do odnalezienia przez serwisy gromadzące informacje o zasobach naukowych w formie cyfrowej.

Dostępna wersja Repozytorium AGH jest w ciągłej rozbudowie i nie wszystkie planowane funkcjonalności zostały już uruchomione. Mogą także pojawić się czasowe trudności w korzystaniu.

Uwagi i pytania należy kierować do koordynatorów Repozytorium:

Stopka