Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Minister Nauki Dariusz Wieczorek w AGH

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania wykonane w gabinecie rektorskim. Mężczyźni stoją obok siebie.

Od lewej: prof. Jerzy Jedliński, prof. Rafał Wiśniowski, prof. Jerzy Lis, Dariusz Wieczorek, prof. Krzysztof Wojciechowski. Fot. Ministerstwo Nauki

Minister Nauki Dariusz Wieczorek w AGH

W AGH odbyło się spotkanie Ministra Nauki Dariusza Wieczorka z władzami uczelni. Prof. Jerzy Lis, Rektor AGH oraz prof. Rafał Wiśniowski, Prorektor ds. Współpracy AGH przedstawili Ministrowi plany rozwoju, w tym kluczowe projekty realizowane w AGH w strategicznych obszarach – inżynierii kosmicznej, IT czy energetyki.

W trakcie wizyty władze AGH przedstawiły także szanse związane z organizacją i wdrożeniem polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic), o którego utworzenie starają się wspólnie AGH i Krakowski Park Technologiczny. Celem działań akceleracyjnych jest wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania, które można wykorzystać na potrzeby bezpieczeństwa Sojuszu.

Obecny na spotkaniu prof. Jerzy Jedliński, Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz prof. Krzysztof Wojciechowski zaprezentowali z kolei opracowany na WIMiC projekt wydajnych modułów termoelektrycznych, który może znaleźć szerokie zastosowanie w obszarze energetyki. Prototypowe rozwiązanie, opracowane we współpracy z naukowcami z Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytutu Fizyki PAN w Warszawie o gęstości mocy przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne ma szanse konkurować na rynku europejskim, ale także światowym z firmami z sektora technologii termoelektrycznych. Podczas spotkania Minister Nauki zapoznał się z perspektywami rozwoju tego projektu oraz możliwościami komercjalizacji przyszłościowego rozwiązania.

fot. Ministerstwo Nauki

Wizyta w laboratorium. W kadrze widać fragmenty sprzętu laboratoryjnego oraz kilkoro mężczyzn. Jeden z nich, stojący tyłem do obiektywu, tłumaczy coś pozostałym.

Stopka