Hala sportowa AGH – obiekt marzeń dla sportowców i drużyn

Zdjęcie budynku nowej hali sportowej

fot. Kamil Bochenek, KSAF AGH

Hala sportowa AGH – obiekt marzeń dla sportowców i drużyn

AGH oficjalnie otworzyła wielofunkcyjną halę sportową. Nowy obiekt na mapie Krakowa służy m.in. studentom zrzeszonym w sekcjach sportowych AZS AGH, w tym pierwszoligowym zespołom siatkarzy, koszykarzy i piłkarzy ręcznych.

W ostatnich latach regularnie powiększamy i modernizujemy naszą infrastrukturę. Podobnie stało się z częścią sportowo-rekreacyjną. W ramach naszej misji i strategii oddajemy do użytku nowoczesny kompleks sportowy z wielofunkcyjną halą sportową. To miejsce nie tylko dla profesjonalnych sportowców, ale również dla wszystkich członków społeczności akademickiej, którzy pragną aktywnie spędzać czas. Nowa hala, wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia, będzie miejscem najważniejszych sportowych zmagań – podkreśla prof. Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie.

Nowoczesna hala sportowa znajdująca się przy ul. Armii Krajowej 5A, tuż obok istniejącego Basenu AGH, jest doskonałym miejscem do rozwijania sportowych pasji oraz do śledzenia zmagań drużyn w pierwszoligowych wydarzeniach sportowych. Nowy obiekt wyposażony jest w profesjonalne zaplecze treningowe i udogodnienia spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości.

– Budynek został zaprojektowany z myślą o wielofunkcyjności, umożliwiając organizację różnorodnych wydarzeń akademickich i sportowych. Jest to miejsce, gdzie członkowie AZS AGH mogą rozwijać swoje umiejętności sportowe pod czujnym okiem doświadczonych trenerów, a studenci naszej Alma Mater odbywają wygodne zajęcia wychowania fizycznego – podkreśla Piotr Biel, Dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu AGH. – Nowy obiekt odpowiada na potrzeby 47 sekcji Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego AGH (w tym 4 sekcji wyczynowych, rozgrywających zawody ligowe przy udziale publiczności – koszykówki, siatkówki, badmintona i piłki ręcznej). Zainteresowanie tą rywalizacją jest tak duże, że dotychczasowa hala przy ul. Piastowskiej nie była w stanie zmieścić kibiców przychodzących na te rozgrywki – dodaje Piotr Biel.

Wyposażenie dla tysiąca osób

Wielofunkcyjna hala sportowa umożliwia jednoczesne aktywne korzystanie z obiektu przez około 1000 osób. Powierzchnia nowej inwestycji jest na tyle duża, że sprosta potrzebom wszystkich sekcji, studentów, pracowników uczelni oraz umożliwi wyjście z ofertą sportową do lokalnej społeczności. Nowy obiekt umożliwi popularyzację takich dyscyplin jak koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, squash, badminton. Spełnia wszelkie wymogi związków prowadzących rozgrywki na poziomie pierwszej ligi w zakresie pojemności trybun i wymiarów hali. W pięciokondygnacyjnym budynku znajdują się:

• dwie duże sale sportowe, w tym jedna z widownią dla 620 osób,
  • bardzo dobrze wyposażone siłownie,
  • cztery korty do squasha,
  • sale fitness wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym,
  • sauna,
  • pomieszczenia do odnowy biologicznej zawodników (w tym pomieszczenie z wannami do hydromasażu),
  • ścianka wspinaczkowa,
  • pomieszczenia magazynowe,
  • miejsce na bufet z zapleczem,
  • sala konferencyjna z wyposażeniem audiowizualnym,
  • pomieszczenia dla pracowników, trenerów, instruktorów.

Budowę rozpoczętą w listopadzie 2020 r. zakończono w maju tego roku. Obiekt, tuż po oddaniu i wyposażeniu w niezbędny sprzęt, przeszedł test bojowy stanowiąc obiekt treningowy dla sportowców startujących w Igrzyskach Europejskich 2023 w Krakowie.

Zielona infrastruktura

Na dachu hali powstały dwa zielone ogrody, w których rosną m.in. budleje, trzcinniki czy przegorzany. Budynek posiada także „zieloną ścianę” pokrytą roślinami takimi jak: dereń biały, sosna górska czy żurawki. Dodatkowo w trakcie realizacji inwestycji udało się uchronić kilkunastometrowe drzewa znajdujące się wcześniej na terenie budowy. Jedno z nich, 10-letni platan klonolistny, został przesadzony w narożnik budynku. Zgodnie z koncepcją architektoniczną drzewo ma możliwość swobodnego wzrostu w otwartej przestrzeni. Obiekt, poza standardowymi instalacjami technicznymi dla tego typu budynków, wyposażony jest także w instalację fotowoltaiki dostarczającą około 50 kW.

Wartość całkowita przedsięwzięcia to ponad 82 mln zł. Autorem projektu hali jest dr inż. arch. Mateusz Manecki z Autorskiej Pracowni Projektowej ARP z Krakowa, a realizację budowy przeprowadziła firma Mostostal Warszawa SA.

***

Polecamy lekturę październikowego numeru „Biuletynu AGH” (nr 187), w którym wielofunkcyjna hala sportowa AGH jest tematem wydania. O nowym obiekcie na mapie naszego kampusu oraz o roli sportu akademickiego opowiadają: Rektor AGH prof. Jerzy Lis, Prorektor ds. Studenckich prof. Rafał Dańko oraz Dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Piotr Biel. Aspekt realizacji całości inwestycji przybliżają z kolei Kanclerz AGH Henryk Zioło, Dyrektor ds. Technicznych Dariusz Mendyk i Dyrektor ds. Ekonomicznych Marcin Polny.