15.11.2012

ZEUS z AGH po raz kolejny najlepszy w Polsce

Już po raz szósty superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH okazał się najlepszym komputerem w Polsce. W prestiżowym zestawieniu Top 500 najpotężniejszych komputerów świata znalazł się na 106 miejscu.


Superkomputer Zeus

Zestawienie TOP 500 przygotowywane jest dwa razy do roku. W listopadowym rankingu pierwsze miejsce zajmuje amerykański superkomputer Titan firmy Cray Inc. W pierwszej dziesiątce najlepszych komputerów znajduje się obecnie pięć maszyn amerykańskich, dwie niemieckie oraz po jednej z Japonii, Chin i Włoch.

 

W sumie na liście Top 500 znajdują się obecnie cztery polskie superkomputery. Są to: Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW w Warszawie (143), Grupa Allegro (344) oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (375).

 

Superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce. Wykorzystywany jest on przede wszystkim do obliczeń z dziedziny chemii, biologii, nanotechnologii, astrofizyki, fizyki kwantowej, a także skomplikowanych i wymagających wielkich zasobów obliczeń z innych dziedzin nauki.

 

Pełne wyniki rankingu