17.03.2017

Wicemistrzowie polskiej edycji największej na świecie symulacji biznesowej


fot. Global Management Challenge

Studenci Zarządzania i Inżynierii Produkcji na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii zostali wicemistrzami polskiej edycji największej na świecie symulacji biznesowej Global Management Challenge.

W skład zespołu pod nazwą Just GG weszli: Aldona Maśloch, Krzysztof Parchański, Jakub Rokita, Paula Sędłak oraz Mateusz Sęk. Studenci wcielili się w rolę zarządu wirtualnego przedsiębiorstwa i podejmowali decyzje, których celem było osiągnięcie jak najwyższego wyniku inwestycyjnego. Oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali w nagrodę kurs programowania on-line od CodersTrust Polska.

Global Management Challenge to rozbudowana symulacja biznesowa prowadzona z elementami grywalizacji – metody znanej np. z gier fabularnych i komputerowych. Do zmagań, które rozpoczęły się w październiku 2016 r., przystąpiło 320 drużyn reprezentujących ośrodki akademickie i firmy z całej Polski. Konkurs składał się z dwóch pięciotygodniowych etapów on-line poprzedzonych fazą treningową. Każdy z etapów zawierał w sobie pięć cykli decyzyjnych, kiedy to zespoły mogły opracowywać swoje decyzje. Kolejne części konkursu pozwoliły wyłonić drużyny, które najlepiej sprawdziły się w roli menedżerów zarządzających wirtualnymi spółkami.

Rozstrzygnięcie rywalizacji nastąpiło w Warszawie. W emocjonującym finale spotkało się osiem najlepszych zespołów, w tym sześć studenckich i dwa firmowe. Drużyny ponownie musiały podjąć pięć strategicznych decyzji. Tym razem jednak miały na to tylko 7 godzin. Wyniki zostały ogłoszone dzień później w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wcześniej odbyła się debata pod tytułem „Młode talenty – wyzwanie dla rekrutacji, ale i szansa na innowacje dla biznesu”.

Konkurs Global Management Challenge pozwala m.in. spojrzeć na cały system funkcjonowania firmy z pozycji zarządu, co weryfikuje wiedzę akademicką i uzupełnia teorię o realne doświadczenia. Uczestnicy rozwijają umiejętności takie jak: praca w zespole, planowanie strategiczne, podejmowanie decyzji w średnim i długim okresie, myślenie analityczne, zarządzanie zmianą, analiza szans i zagrożeń.