12.12.2017

Robot kroczący z AGH zwycięzcą w kategorii RobotSprint na międzynarodowych zawodach


„The Walking Thread”

fot. arch. SKN Integra

Robot kroczący o nazwie „The Walking Thread” zwyciężył w kategorii RobotSprint na międzynarodowych zawodach „Robotic Arena 2017”. Konstrukcję opracowali i zbudowali studenci z zespołu AGH Integra Walkers, który stanowi część Studenckiego Koła Naukowego Integra AGH.

„The Walking Thread" jest robotem kroczącym typu hexapod. Swoim wyglądem przypomina pająka – na każdej z sześciu nóg posiada po trzy stopnie swobody. Wiele z jego części zostało wydrukowanych z użyciem drukarki 3D. Konstrukcja wyposażona jest w 18 silników oraz dwie kamery, których celem jest identyfikacja napotkanych przeszkód. Sterowanie robotem odbywa się za pomocą pada od konsoli Xbox 360. W trwającą od prawie roku budowę hexapoda zaangażowani byli studenci kierunku Automatyka i Robotyka: Paweł Nowak, Maciej Stępień i Monika Król z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej oraz Piotr Zgajewski i Mateusz Moskała z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. 

Zwycięska dla projektu z AGH kategoria RobotSprint była w tym roku nowością na zawodach Robotic Arena. Konstrukcje zamiast konwencjonalnych kół musiały posiadać kończyny, dlatego na starcie można było zobaczyć antropomorficzne roboty humanoidalne oraz hexapody. Ich zadaniem było pokonanie trasy o długości trzech metrów. Wydaje się, że to niewiele, ale dystans okazał się wyzwaniem zarówno dla konstruktorów jak i robotów.

Na początku rywalizacji okazało się, że jeden z 18 silników hexapoda uległ uszkodzeniu. Konstruktorzy podjęli decyzję o zastosowaniu opasek zaciskowych, które miały usztywnić tę część nogi, gdzie znajdował się zepsuty silnik. Mimo początkowych trudności „The Walking Thread" stanął na starcie. Przy pierwszym podejściu zabrakło kilku centymetrów do ukończenia trasy, ale drugie okazało się sukcesem – zespołowi z AGH udało się zwiększyć prędkość robota, co sprawiło, że w ostatecznym starciu osiągnął on czas 27,84 s. Tym wynikiem „The Walking Thread" zdeklasował rywali i zajął pierwsze miejsce.

Konkurencja ta pokazała nam, jak bardzo skomplikowanym zadaniem jest właściwe zautomatyzowanie i skonfigurowanie procesu poruszania się robota – mówi Paweł Nowak, koordynator budowy hexapoda.

Projekt studentów AGH wystąpił również w kategorii Freestyle, w której zmierzył się z antropomorficznymi robotami humanoidalnymi. Zespół z KN Integra AGH zaprezentował możliwości robota przed publicznością oraz jury. Kroczący niczym pająk „The Walking Thread” wzbudził zainteresowanie widowni, o czym świadczyły gromkie brawa.

Ponadto podczas kilkugodzinnej obowiązkowej prezentacji publiczność mogła obserwować działanie robota i zadawać pytania jego konstruktorom. „The Walking Thread" dzięki swojemu niekonwencjonalnemu sposobowi poruszania się oraz możliwości samodzielnego sterowania wywarł największe wrażenie na najmłodszej części widowni.

„Robotic Arena” jest organizowane przez Koło Naukowe Robotyków „KoNaR”, które działa przy Katedrze Cybernetyki i Robotyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Wydarzenie jest jednym z największych międzynarodowych zawodów robotów. W tym roku odbyło się po raz dziesiąty. W 14 kategoriach zmierzyło się ze sobą ponad 200 konstrukcji.