27.02.2015

AGH liderem wśród polskich uczelni w zgłoszeniach patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego


26 lutego br. Europejski Urząd Patentowy (EPO) opublikował raport prezentujący dane dotyczące zgłoszeń patentowych w Europie za rok 2014. W zestawieniu obejmującym polskie firmy oraz jednostki naukowe Akademia Górniczo-Hutnicza jest trzecim największym aplikantem z Polski.

 

W 2014 roku naukowcy z AGH zgłosili do europejskiej ochrony patentowej 15 wynalazków. Warto podkreślić, że Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedyną uczelnią w pierwszej dziesiątce zestawienia EPO.

 

Ten wspaniały sukces potwierdza, iż Akademia Górniczo-Hutnicza jest liderem innowacyjności w Polsce. Zawdzięczamy go wysokiej klasy specjalistom prowadzącym badania, których rezultaty pozwalają na opracowywanie nowych, innowacyjnych produktów i technologii. To także efekt znakomitej współpracy naukowców z polskim i międzynarodowym przemysłem. Niezmiernie cieszę się z tego, że nasi naukowcy wnoszą wielki wkład w rozwój nowoczesnej gospodarki – mówi Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Najwięksi aplikanci do EPO z Polski – 2014 r. (według liczby zgłoszeń patentowych).

1. Patents Factory Ltd. Sp. z o.o. (22)

2. International Tobacco Machinery (17)

3. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (15)

4. Valeo S.A. (9)

5. Piotr Nawrocki (8)

6. Newtech Sp. z o.o. (7)

6. Fakro PP Sp. z o.o. (7)

8. HS Wrocław Sp. z o.o. (6)

8. Orange Polska S.A. (6)

8. Svoboda Piotr Slebioda (6)

 

Wynalazki z AGH zgłoszone do ochrony w Europejskim Urzędzie Patentowym w 2014 r:

 • „Ceramizująca kompozycja silikonowa na osłony przewodów elektrycznych”
  Współtwórcą wynalazku jest dr hab. inż. Zbigniew Pędzich, pracownik Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.
  Zgłaszający: AGH, Politechnika Łódzka, Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników. Zespół: dr Jan Dul, prof. dr hab. inż. Dariusz Bieliński, mgr inż. Grzegorz Parys, inż. Irena Porcja, inż. Zbigniew Walkowiak
 • „Urządzenie do rutingu pakietów wieloma ścieżkami w sieciach teleinformatycznych oraz sposób jego zastosowania”
  Współtwórcy: dr inż. Jerzy Domżał, dr inż. Robert Wójcik, dr inż. Zbigniew Duliński z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.
 • „Sposób wytwarzania drutów ze stopów Cu-Ag”
  Współtwórcy: dr inż. Artur Kawecki, prof. dr hab. inż. Tadeusz Knych, dr hab. inż. Andrzej Mamala, dr inż. Paweł Kwaśniewski, mgr inż. Grzegorz Kiesiewicz, dr inż. Beata Smyrak i Eliza Sieja-Smaga z Wydziału Metali Nieżelaznych.
 • „Hybrydowy konwerter energii słonecznej”
  Współtwórcy: dr hab. inż. Krzysztof Wojciechowski, prof. AGH z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki i dr inż. Konstanty Marszałek z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.
 • „A system and a method for detecting recorded biometric information”
  Współtwórcy: dr inż. Jakub Gałka, inż. Marcin Grzywacz, mgr inż. Rafał Samborski z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.
 • „System and a method for determining approximate set of visible objects in beam tracing”
  Współtwórcy: dr inż. Bartosz Ziółko, mgr inż. Szymon Pałka i mgr inż. Tomasz Pędzimąż z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.
 • „A system and a method for providing a dialog with a user”
  Współtwórcy: dr inż. Bartosz Ziółko i mgr inż. Tomasz Pędzimąż z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.
 • „Masa formierska oraz sposób utwardzania masy formierskiej”
  Współtwórcy: dr hab. Beata Grabowska, mgr inż. Karolina Kaczmarska i dr inż. Dariusz Drożyński z Wydziału Odlewnictwa.
 • „System i sposób pomiaru jakości energii”
  Współtwórcy: dr inż. Krzysztof Kołek, dr inż. Krzysztof Piątek, dr inż. Paweł Piątek z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.
 • „A method and system for controlling low-power electric energy receivers”
  Twórca: dr inż. Sebastian Kiluk z Wydziału Zarządzania.
 • „A method and a system for structural health monitoring”
  Współtwórcy: prof. dr hab. inż. Wiesław Staszewski, dr inż. Phong Dao, Konrad Żołda z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.
 • „Adaptacyjny dzielnik napięcia o skorygowanej charakterystyce częstotliwościowej do pomiaru wysokich napięć”
  Twórca: dr inż. Jerzy Nabielec z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.
 • „Sposób wytwarzania protezy ucha środkowego"
  Współtwórcy: prof. dr hab. inż. Jan Chłopek, dr inż. Magdalena Ziąbka, dr Elżbieta Menaszek z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz zespół lekarzy: Wojciech Król, Anna Mertas, Agnieszka Morawska.
 • „Urządzenie do oceny stanu technicznego powierzchni cięgien wykonanych z gumy lub tworzywa sztucznego oraz sposób oceny stanu technicznego powierzchni cięgien wykonanych z gumy lub tworzywa sztucznego”
  Współtwórcy: prof. dr hab. inż. Jerzy Kwaśniewski, dr inż. Szymon Molski, mgr inż. Tomasz Krakowski, mgr inż. Hubert Ruta z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.
 • „Zintegrowany moduł reaktancyjny”
  Współtwórcy: dr inż. Cezary Worek i mgr inż. Robert Maślanka z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

 

Jak wynika z raportu liczba zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2014 roku ponownie wzrosła, osiągając poziom 274 tysięcy (+3.1%) i ustanawiając kolejny rekord w historii Urzędu.

 

Firmy z Polski zgłosiły 701 patentów, co stanowi 22% wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. W porównaniu do 2010 roku liczba zgłoszeń zwiększyła się ponad dwukrotnie (2010: 343 zgłoszeń). Wśród zgłoszeń patentowych z Polski największy wzrost odnotowano w kategorii technologii medycznych (z 2% do 7% zgłoszeń w ostatnim roku) i technologii informatycznych (z 3% w 2012, 5% w 2013, do 6% obecnie). Pięć wiodących obszarów technologii to: inżynieria lądowa, technologie medyczne, technologie informatyczne, procesy termiczne i maszyny specjalne.


Pełny raport aktywności EPO za 2014 rok