Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. Maciej Nowobilski

Studencki projekt roweru hybrydowego

W AGH powstaje kolejny pojazd zasilany alternatywnym paliwem. Tym razem jest to rower hybrydowy napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi, który skonstruowali studenci działający w Kole Naukowym FEnEC.

Główną cechą projektu wyróżniającą go na tle wszystkich innych elektrycznych rowerów hybrydowych w Polsce jest wykorzystanie do jego napędu wodorowego ogniwa paliwowego. Takie rozwiązania stosują liczący się na rynku zagraniczni producenci. Dużą zaletą konstrukcji ramy roweru jest możliwość jej składania w sposób, który umożliwia bezproblemowe umieszczenie roweru np. w bagażniku samochodowym czy przewiezienie go komunikacją miejską. Pojazd waży 25 kg, a na jednym tankowaniu można nim przejechać do 100 km.

Prace nad projektem trwały ponad rok. Największą trudność sprawił zaprojektowany i wykonywany od podstaw układ elektroniczny sterowania pracą ogniwa paliwowego, gdyż budowa prototypu wymagała wprowadzenia w nim dużej ilości zmian. Projekt cały czas jest modyfikowany i udoskonalany. Studenci chcą zmniejszyć rozmiar i wagę roweru, aby był on jeszcze bardziej mobilny.

W skład zespołu projektowego wchodzą studenci z Wydziału Energetyki i Paliw: Maciej Nowobilski, Krzysztof Kobiela, Mateusz Wójcik, Damian Pietrasz, Bartłomiej Nowak i Luiza Miałkos oraz Krzysztof Kukliński z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Koło naukowe FEnEC powstało w październiku w 2017 r. przy katedrze Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego na Wydziale Energetyki i Paliw. Jego nazwa pochodzi od akronimu angielskich słów Fuel Energy new Effective Conversion. Opiekunami naukowymi projektu byli: dr hab. inż. Magdalena Dudek, prof. AGH oraz dr inż. Andrzej Raźniak.

Stopka