16.04.2020

Naukowcy z AGH walczą z hakerami w dobie koronawirusa


Jaki jest profil hakera w dobie COVID-19? Co warto wiedzieć o korzystaniu z usług internetowych podczas pandemii? Na te i inne pytania starają się odpowiedzieć naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy uczestniczą w jednym z czołowych europejskich projektów naukowo-badawczych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – ECHO.

Skutki pandemii COVID-19 odczuwamy także w cyberprzestrzeni, gdzie w ciągu ostatnich kilku tygodni przeniosła się ogromna część codziennego życia: praca, nauka, zakupy i kontakty społeczne. Tą zmianę zaczynają wykorzystywać hakerzy.

W związku z tym konsorcjum ECHO postanowiło zorganizować wspólne spotkania ekspertów i przedyskutować, jak koronawirus wpływa na cyberbezpieczeństwo. Efektem pierwszej debaty jest dokument, w którym naukowcy opisali profil hakera w dobie koronawirusa, jego model działania, a także wytyczne dla użytkowników w temacie korzystania z usług internetowych podczas pandemii. 

AGH jest jednym z 30 partnerów akademickich i biznesowych wchodzących w skład konsorcjum ECHO. Zespół z Katedry Telekomunikacji w składzie: prof. Andrzej Dziech, mgr inż. Jan Derkacz i dr inż. Marcin Niemiec, w projekcie zaangażowany jest przede wszystkim w rozwiązania techniczne. Naukowcy pracują między innymi nad kryptograficznymi sposobami ochrony danych poufnych czy nowymi modelami zarządzania ryzykiem. Badacze analizują również wyzwania techniczne związane z bezpieczeństwem użytkowników i ochroną danych w sieciach komputerowych w dobie pandemii, a także opracowują metody ochrony informacji przy użyciu cyfrowych znaków wodnych.

ECHO jest europejskim projektem naukowo-badawczym w ramach Programu Horyzont 2020 i dotyczy wielu aspektów cyberbezpieczeństwa (technicznych, prawnych, społecznych), w szczególności wyzwań związanych z kooperacją między sektorami. 

Szczegółowe informacje na temat projektu