Przejdź do treści Przejdź do stopki
Artykuły z kategorii Nauka

Małe i wielkie fabryki energii – AGH NAUKA spotkania (nr 19)

Grafika ilustracyjna

Małe i wielkie fabryki energii – AGH NAUKA spotkania (nr 19)

Współczesne technologie oferują możliwość produkcji energii zarówno na potrzeby pojedynczych gospodarstw czy małych społeczności, jak też wielkich przedsiębiorstw czy dużych grup  konsumentów. Podczas pierwszego w tym roku akademickim wydarzenia z cyklu „AGH NAUKA spotkania” przyjrzymy się rozwiązaniom związanym z OZE i energetyką jądrową. Dowiemy się m.in. w jaki sposób połączyć rozproszone źródła energii w samowystarczalną mikrosieć, a także zajrzymy na rynek dostawców reaktorów jądrowych w poszukiwaniu rozwiązań interesujących zarówno dla przedsiębiorstw, jak też wielkich państwowych programów energetycznych. Zapraszamy 19 października, o godz. 18.00, do sali audytoryjnej w bud. U-2 (ul. Reymonta 7) oraz online na kanale YouTube AGH. Wstęp wolny.

Program wydarzenia:

18:00-18.30 – dr inż. Szymon Barczentewicz, „Skąd mamy prąd i czy możemy go robić sami? O mikrosieciach”

18.30-18.45 – pytania do wykładu

18.45-19.15 – dr inż. Paweł Gajda, „Energetyka jądrowa wczoraj, dziś i jutro”

19.15-19.30 – pytania do wykładu

Skąd mamy prąd i czy możemy go robić sami? O mikrosieciach

W trakcie wykładu poruszone zostaną zagadnienia związane ze sposobami generacji energii elektrycznej – od tych najstarszych, wykorzystywanych w erze rewolucji przemysłowej, do tych najnowocześniejszych, opartych o odnawialne źródła energii. Omówiony zostanie problem zbilansowania systemu w kontekście całego kraju jak i prywatnej sieci. Zaprezentowana zostanie koncepcja mikrosieci jako możliwe rozwiązanie integracji źródeł rozproszonych z systemem elektroenergetycznym. Podjęta zostanie próba odpowiedzi, czy mikrosieci jako element inteligentnych sieci (ang. Smart Grid) i inteligentnych układów pomiarowych (ang. Smart Metering) zagwarantują stałe zasilanie nawet w sytuacjach awaryjnych.

Dr inż. Szymon Barczentewicz

Pracownik Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH oraz Biura Innowacji i Nowych Technologii w TAURON Dystrybucja SA. Jego główne zainteresowania badawcze to przetwarzanie sygnałów, synchrofazory oraz systemy pomiarowe w Smart Grid. Kierownik krajowych i międzynarodowych projektów badawczych (m.in. Horyzont 2020).

Energetyka jądrowa wczoraj, dziś i jutro

Energetyka jądrowa to największe pod względem ilości produkowanej energii źródło niskoemisyjnej energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Trwają przygotowania do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, zainteresowanie technologiami jądrowymi przejawia coraz więcej przedsiębiorstw prywatnych i państwowych. Atom pojawia się coraz szerzej w debacie publicznej. Wśród wielu różnych informacji warto przyjrzeć się temu, jakie technologie reaktorów są dziś komercyjnie dostępne i skąd się one wzięły. Czym są małe reaktory modułowe (SMR) i kiedy mogą się one pojawić? Czym są z kolei reaktory IV generacji? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie wykładu.

Dr inż. Paweł Gajda

Wykładowca Wydziału Energetyki i Paliw AGH. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej energetyki jądrowej, zajmuje się m.in. bezpieczeństwem jądrowym, rolą energetyki jądrowej w niskoemisyjnych systemach energetycznych, fizyką reaktorową oraz technologiami reaktorów nowej generacji. Jest również ekspertem Komisji Europejskiej ds. oceny projektów badawczych z zakresu energetyki jądrowej oraz wiceprezesem European Nuclear Society.

Stopka