Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Wietnamski Nowy Rok. Życzenia Rektora AGH

Święto Tết jest najważniejszym wietnamskim świętem. Wyznacza ono koniec zimy, w związku z czym jest też nazywane świętem wiosny. W obchody Tết wpisują się m.in. następujące zwyczaje wzmacniające więzi rodzinne – uroczyste kolacje, składanie ofiar przodkom, odwiedzanie rodzinnych grobów, wymienianie się czerwonymi kopertami z pieniężnym upominkiem, huczne parady, zawieszanie dekoracji w czerwonym kolorze oraz generalne porządki w domu symbolizujące nadejście nowego etapu. Święto Tết oznacza też zmianę znaku zodiakalnego patronującego następnemu rokowi. Rok 2022 będzie rokiem tygrysa.

Wietnamski Nowy Rok oparty jest na kalendarzu chińskim i jest świętem ruchomym. W tym roku Święto Tết przypada 1 lutego. Świętowanie rozpoczyna się 31 stycznia i potrwa do 5 lutego (w Wietnamie są to dni wolne od pracy).

<iframe frameborder="0" height="295" width="520" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" title="YouTube video player" src="https://www.youtube.com/embed/z9gXsPMom08"></iframe>

Historia współpracy

Kontakty AGH z Wietnamem rozpoczęły się w latach 60. ubiegłego wieku – to czas przyjazdu dużej grupy Wietnamczyków na studia w AGH. Do dzisiaj nasza uczelnia wykształciła ponad 300 obywateli Wietnamu. Wśród absolwentów są byli i aktualni ministrowie, rektorzy, prezesi oraz dyrektorzy kluczowych instytucji w przemyśle wietnamskim. Losy absolwentów AGH zostały opisane m.in. w publikacji Przyjaźń polsko-wietnamska.

W strategii umiędzynarodowienia AGH współpraca z Wietnamem od wielu lat jest traktowana priorytetowo. Pierwsze kontakty z wietnamskimi instytucjami pracownicy Akademii nawiązywali już w latach 80. ubiegłego wieku. Następnie, pod koniec lat 90., podczas kadencji Rektora AGH prof. Ryszarda Tadeusiewicza nastąpiło odnowienie kontaktów z wietnamskimi partnerami: wizyta władz AGH w Wietnamie, odwiedziny Ministra Nauki, Techniki i Środowiska Wietnamu w AGH, a przede wszystkim ponowne otwarcie się AGH na studentów wietnamskich i ufundowanie pierwszych stypendiów na studia w AGH. W ciągu ostatnich kilkunastu ostatnich lat nastąpił ponowny, dynamiczny rozwój kontaktów z wietnamskimi partnerami. Podczas pierwszej kadencji Rektora AGH prof. Antoniego Tajdusia zapoczątkowano te działania, które są kontynuowane i rozwijane. Współpraca AGH – Wietnam w ostatnich latach to między innymi: podpisanie listów intencyjnych o współpracy z wietnamskimi partnerami, rozpoczęcie realizacji programu Erasmus+, ufundowanie przez AGH stypendiów dla studentów z Wietnamu, założenie Koła Wychowanków AGH w Hanoi, objęcie patronatem przez naszą uczelnię wietnamsko-polskiego liceum i wiele innych inicjatyw. Rektor AGH Tadeusz Słomka jest pomysłodawcą konferencji POL-VIET, organizowanej cyklicznie od 2014 r., wraz z głównym partnerem AGH w Wietnamie Hanoi University of Mining and Geology. Istotnym partnerem AGH wśród uczelni wietnamskich jest Binh Duong University, prywatny uniwersytet znajdujący się na południu Wietnamu.

Więcej informacji można znaleźć również w prezentacji pt. Historia współpracy pomiędzy Wietnamem a Polską.

 

Stopka