Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Członkowie AGH Space Systems.

fot. KSAF AGH

Udany start AGH Space Systems w europejskich zawodach łazików marsjańskich

Zespół AGH Space Systems zdobył dwie nagrody – za przygotowanie merytoryczne konstruktorów Kalmana (best presentation award) oraz za wyjątkowo precyzyjny system nawigacji (best navigation award) – podczas największych w Europie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych łazików planetarnych European Rover Challenge (ERC). Finalnie reprezentanci Akademii zajęli czwarte miejsce na 13 drużyn, które rywalizowały w wersji stacjonarnej zawodów.

Konkurencje, w jakich studenci wzięli udział to:

  • navigation task – testowanie zdolności do jazdy autonomicznej robota,
  • probing task – rozmieszczenie w oznaczonych miejscach oraz zebranie określonych próbek,
  • science task – sprawdzenie wiedzy zespołu z dziedziny geologii i planetologii na podstawie trafności określenia procesów, jakie mogły zachodzić na przygotowanym przez organizatorów terenie,
  • maintenance task – użycie przełączników i wtyczek na panelu operatorskim oraz pomiar napięcia,
  • presentation task – prezentacja konstrukcji od strony technicznej oraz opisanie procesu ich tworzenia.


Na zawodach robotycznych o sukcesie łazika decydują m.in. sprawność manipulatora, praca autonomiczna czy możliwość naprawy robota w trudnych warunkach. Przygotowując łazika Kalmana do startu w ERC, zespół AGH Space Systems opracował m.in. specjalny system pozwalający na błyskawiczną wymianę najważniejszych modułów elektronicznych robota, co umożliwiło mu automatyczne odczytywanie obrazu z kamer i przetwarzanie go na tekst.

ERC odbyły się w dniach 10–12 września 2021 r. w Kielcach, osobno w wersji stacjonarnej oraz on-line. Zadania dla każdej z form startu były takie same. Areną zmagań robotów był specjalnie w tym celu przygotowany „marsjański tor” MarsYard stworzony przez organizatorów we współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Organizatorzy ERC zdecydowali, że w tym roku powstanie niemal dwumetrowy wulkan marsjański. Precyzyjne odtworzenie geologicznej historii gleby obszaru Elysium Planitia sprawiło, że konstrukcja jest jedyną tego typu instalacją na świecie.

Stopka