Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wojciechowski, dr inż. Konstanty Marszałek

Trzy medale dla AGH na wystawie „IWIS 2015”

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli trzy medale podczas IX Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków „IWIS 2015”, która odbyła się w dniach 11-13 października br.

• Platynowy medal wyróżnienie przyznane po raz pierwszy dla najwyżej ocenionych rozwiązań.
    „Hybrydowy konwerter energii słonecznej”
    Twórcy: prof. dr hab. inż. Krzysztof Wojciechowski – Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, dr inż. Konstanty Marszałek – Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji

Konwerter zawiera zwierciadło wklęsłe, które jednocześnie stanowi lustro selektywne, odbijające promieniowanie podczerwone w zakresie fal elektromagnetycznych o długościach większych od 1,1 μm oraz transparentne dla promieniowań: ultrafioletowego, widzialnego i bliskiej podczerwieni (w zakresie długości fal od 0,8 do 1,1 μm). Za zwierciadłem wklęsłym zabudowane są ogniwa fotowoltaiczne, obejmujące rzut całej powierzchni zwierciadła wklęsłego. W ognisku zwierciadła usytuowany jest moduł termoelektryczny, do którego powierzchni zimnej przylega chłodnica obiegu cieczy użytkowej. Wynalazek rozszerza zakres konwertowanej energii słonecznej od ultrafioletu do dalekiej podczerwieni, co zwiększa ilość uzyskiwanej energii elektrycznej. Nagrodzone rozwiązanie jest innowacją w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Wynalazek otrzymał patent Urzędu Patentowego RP (11 września br.) oraz został zgłoszony w Europejskim Urzędzie Patentowym.

• Złoty medal
    „Urządzenie do ultraszybkiego obrazowania promieniowania X”
    Twórcy: prof. dr hab. inż. Paweł Gryboś, dr hab. inż. Robert Szczygieł, dr inż. Krzysztof Kasiński, dr inż. Piotr Maj – Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej

Kompaktowa ultraszybka kamera promieniowania X to przyrząd, który rejestruje obraz z 65 536 pikseli o rozmiarze 75 µm × 75 µm z szybkością ponad 20 000 ramek na sekundę. Każdy padający foton jest indywidualnie przetwarzany przez moduł detekcyjny o powierzchni 20 mm × 20 mm. Aparat pozwala na rejestrację impulsów z wybranego zakresu energii, co skutkuje poprawą jakości rejestrowanego obrazu. Kamera może być wykorzystywana w systemach detekcyjnych nowej generacji, które pracują z promieniowaniem X (np. w badaniach materiałowych, badaniu związków chemicznych czy obrazowaniu medycznym). Istotnym elementem wynalazku jest hybrydowy, pikselowy moduł detekcyjny – jądro kamery, który może być z łatwością wykorzystany do zbudowania detektora o dużej powierzchni, co jeszcze bardziej poszerza obszar zastosowań. Komunikacja z modułem odbywa się poprzez standardowe interfejsy: Ethernet, USB, Camera-Link.

• Srebrny medal
    „Układ monitorowania zmian wartości i kierunku naprężeń w stropie wyrobiska kopalnianego lub tunelu”
    Twórcy: prof. dr hab. inż. Janusz Kwaśniewski, dr inż. Ireneusz Dominik, dr inż. Krzysztof Lalik – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki

Wynalazek zawiera blok propagacji ultradźwiękowych fal sprężystych, który składa się z przetworników ultradźwiękowych zamocowanych na wystających ze stropu wyrobiska zakończeniach wielu żerdzi kotwowych. Do centralnie położonej żerdzi przyłączony jest przetwornik generujący, a do pozostałych przetworniki odbierające, które łączone są kolejno w obwód bloku propagacji przez moduł przełączający. Blok analizy zmian zawiera bazę wyników zmian częstotliwości układu samowzbudnego dla każdej łączonej żerdzi kotwowej. Dzięki analizie uzyskanych pomiarów możliwe jest stworzenie mapy internetowej – prezentuje naprężenia, które występują w badanej części wyrobiska kopalnianego lub tunelu.