Wychowankowie Roku AGH 2020

Laureaci konkursu Wychowanek Roku AGH 2020 otrzymali statuetki i pamiątkowe monety, które wręczyli im Rektor AGH prof. Jerzy Lis oraz prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotr Czaja i prezes Fundacji dla AGH dr inż. Jerzy Kicki. Uroczystość odbyła się 10 czerwca 2021 r. w AGH.

Laureatka w kategorii Wychowanek Roku AGH

Zdjęcie wykonane w sali konferencyjnej. Na pierwszym planie stoją bok siebie, od lewej: Rektor AGH prof. Jerzy Lis, laureatka Edyta Stanek, prezes Fundacji dla AGH dr inż. Jerzy Kicki, prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotr Czaja. Usta i nosy stEdyta Stanek – pomysłodawczyni, współzałożycielka i członkini zarządu ML System – spółki technologicznej, oferującej innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV) oraz rozwijającej przełomowe technologie, w tym ultralekkie szkło budowlane – Ultra PV oraz rewolucyjny produkt Quantum Glass (fotowoltaiczne szyby zespolone oparte o kropki kwantowe). Według raportu Global Building-Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017–2021 firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. W lipcu 2020 r. ML System podpisała z Pilkington Automotive Poland umowę współpracy, która dotyczyła wspólnego wdrożenia do masowej produkcji szyb samochodowych o nazwie QDrive, wykorzystujących technologię kropki kwantowej w branży samochodowej.

Laureaci w kategorii Wychowanek Roku AGH Junior

Zdjęcie wykonane w sali konferencyjnej. Na pierwszym planie stoją bok siebie, od lewej: Rektor AGH prof. Jerzy Lis, laureat Wojciech Daniło, prezes Fundacji dla AGH dr inż. Jerzy Kicki, prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotr Czaja. Usta i nosy sWojciech Daniło – twórca Enso, czyli platformy Data Science, której głównym narzędziem jest Luna – system informatyczny umożliwiający analizę, przetwarzanie, a następnie wizualizację danych w czasie rzeczywistym. W 2018 r. Luna została uznana przez Singularity University za jedną z 20 najbardziej przełomowych technologii na świecie ze względu na możliwość znaczącego wpływu na życie miliardów ludzi. W 2018 r. magazyn „Forbes Polska” przyznał Wojciechowi Danile wyróżnienie w konkursie 30 przed 30 w kategorii „nadzieja polskiego młodego biznesu”. W 2020 r. Luna została uznana przez „Rzeczpospolitą” za jeden z 20 najbardziej obiecujących startupów w Polsce.

Zdjęcie wykonane w sali konferencyjnej. Na pierwszym planie stoją bok siebie, od lewej: Rektor AGH prof. Jerzy Lis, laureat Tomasz Kraus, prezes Fundacji dla AGH dr inż. Jerzy Kicki, prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotr Czaja. Usta i nosy stojTomasz Kraus – twórca Picodi, firmy, której celem jest prowadzenie portali internetowych publikujących kody rabatowe i promocje do innych sklepów i serwisów internetowych. Spółka działa obecnie w 44 krajach. Tomasz Kraus jest członkiem Rady Nadzorczej Picodi. W 2009 r. założył swój pierwszy startup – Brainly (zadane.pl), będący siecią społecznościową dla uczniów, umożliwiającą wymianę wiedzy. W 2020 r. Brainly miało 200 mln użytkowników. W 2018 r. magazyn „Forbes Polska” przyznał Tomaszowi Krausowi wyróżnienie w konkursie 30 przed 30 w kategorii „nadziei polskiego młodego biznesu”.