24.11.2020

Rozpoczyna się budowa nowego obiektu dydaktycznego AGH


Kampus AGH powiększy się o nowy budynek, który będzie mógł pomieścić około 1600 osób. Głównymi użytkownikami obiektu będą studenci i pracownicy Wydziału Humanistycznego, Wydziału Matematyki Stosowanej oraz Studium Języków Obcych.

Nowy, 7-kondygnacyjny obiekt na mapie AGH powstaje w sąsiedztwie Centrum Energetyki i będzie z nim bezpośrednio połączony za pomocą przewiązki. Budynek będzie wykorzystywany przede wszystkim na potrzeby dydaktyczne wydziałów i jednostek Akademii. Przeważać w nim będą laboratoria komputerowe dla grup 12–18 osobowych (14 pomieszczeń), pomieszczenia dydaktyczne przeznaczone dla grup 18–24 osobowych (20 pomieszczeń), sale wykładowe i konsultacyjne dla 30 osób (7 sal) i duże sale wykładowe 50 i 80-osobowe (10 sal), a także 3–4 osobowe pomieszczenia biurowe dla pracowników naukowych.

Obiekt pod względem rozwiązań architektoniczno-konstrukcyjnych będzie nawiązywał do Centrum Energetyki i będzie wyposażony między innymi w elewację ze szkła i kamienia. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 4281 m2, a kubatura 27 880 m3. Obiekt powstanie w miejscu części naziemnego parkingu samochodowego wykonanego w poprzednim etapie inwestycji i połączy się z istniejącymi budynkami. Na poszczególnych kondygnacjach zlokalizowane zostaną również sanitariaty, pomieszczenia techniczne i niezbędne przestrzenie komunikacyjne. Dodatkowo, połączenie z istniejącymi już budynkami pozwoli na swobodne poruszanie się po wszystkich obiektach oznaczonych symbolami „A” i „C”. Bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz będzie można przejść od budynku głównego AGH tj. od al. A. Mickiewicza 30 aż do obiektów zlokalizowanych przy ul. Czarnowiejskiej 36.

Czas realizacji planowanych robót budowlanych to 15 miesięcy od podpisania umowy, które miało miejsce w połowie listopada br. Koszt budowy obiektu, zgodnie z ofertą wykonawcy (RE-BAU Sp. z o.o. z Krakowa) to 36 764 700 zł. W ostatnich miesiącach prac rozpocznie się wyposażanie budynku w meble i sprzęt komputerowy.