27.07.2020

Pils z Browaru Górniczo-Hutniczego nagrodzony w Meininger’s International Craft Beer Award 2020


22 lipca zostały ogłoszone wyniki międzynarodowego konkursu piw rzemieślniczych Meininger’s International Craft Beer Award 2020. Pils z Browaru Górniczo-Hutniczego został nagrodzony prestiżową, platynową nagrodą.

Meininger’s International Craft Beer Award 2020 to 7 edycja konkursu organizowanego przez uznany dom wydawniczy Meiniger, specjalizujący się od pokoleń w tematyce wina, piwa i innych napojów. Zespół ekspertów zbiera się w niemieckim Neustadt, aby dokonać degustacji i oceny ponad 1200 przesyłanych rokrocznie piw konkursowych z całego świata. Piwa nie są zestawiane ze sobą, lecz są oceniane odrębnie na podstawie posiadającego 21 parametrów schematu ewaluacyjnego o 100-punktowej skali, przygotowywanego dla każdego ze styli piwnych. Jurorzy ponadto nie znają producentów ani kraju pochodzenia próbki. W edycji 2020 przyznano łącznie 222 srebrne, złote i platynowe nagrody w 20 kategoriach styli piwnych. Platynowe odznaczenia uzyskało w sumie 35 piw, w tym 2 z Polski.

Przed zespołem piwowarów, prowadzonym przez Piotra Drochlińskiego, w skład którego wchodzą piwowar główny Jonas Trummer oraz piwowarzy: Kamil Domański oraz Jakub Ciaćma, stało trudne zadanie. Pils to bardzo popularny, klasyczny styl piwny, więc konkurencja była ogromna. Ciekawostką jest, że jurorzy festiwalu nie przyznali platynowej nagrody w tej kategorii od lat. Kilka chwil po otwarciu ze względu na pandemię Browar musiał przeorganizować produkcję z przeznaczonej na wyszynk w lokalu na masową produkcję butelkową. Pomimo przeszkód Browar nie tylko osiągnął planowany przed pandemią minimalny plan produkcyjny, ale utrzymał najwyższą jakość produktu, potwierdzoną nagrodą.

Nagrodzony Pils z BGH skomponowany jest z polskich odmian chmielu: Magnum, Magnat, Marynka oraz Lubelski, dostarczanych przez polskiego producenta - Polish Hops. Oferuje zbalansowaną goryczkę oraz kwiatowo-ziołowy akcent dopełniony przez delikatny, słodowy posmak. Zawartość alkoholu jest na poziomie 4,9% objętości, a ekstrakt wynosi 11,8 ° Blg.

Browar Górniczo-Hutniczy jest spółką akcyjną, w której udziały nabywali studenci, absolwenci, pracownicy i sympatycy AGH, ale też osoby zainteresowane tą nietypową inicjatywą. Zlokalizowany jest w Akademickim Centrum Kultury Klub STUDIO na Miasteczku Studenckim AGH. Pils oraz inne piwa BGH dostępne są na miejscu w otwartym od poniedziałku do soboty Klubie STUDIO oraz w wybranych sklepach dyskontowych i specjalistycznych.