„Nauka dla Ciekawych” - seria popularnonaukowa

Cykl wydawniczy „Nauka dla Ciekawych” powstał z inicjatywy pracowników naukowych i wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej. Ma na celu popularyzację interesujących zagadnień z różnych naukowych dyscyplin.

Cykl zapoczątkowany został serią „O Ziemi i Kosmosie”, która dotyczy przeszłości kosmicznej i geologicznej Ziemi, m.in. skał, minerałów, surowców mineralnych oraz związanych z nimi technologii, w tym nanotechnologii. Poruszane są w niej także zagadnienia z zakresu poszukiwań i eksploatacji zasobów oraz ochrony środowiska.

Autorzy serii wyrażają nadzieję, że polubią ją zarówno uczniowie szkół średnich i studenci, jak i nieco starsi słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku. Do wszystkich książek dołączone są płyty CD zawierające wizualizacje, prezentacje 2D i 3D oraz komentarze uzupełniające tekst zasadniczy, które mogą być pomocą dydaktyczną dla wykładowców i nauczycieli.

Do tej pory w serii ukazały się cztery tytuły:

• Andrzej Manecki Meteory, meteoryty, pramateria słoneczna i „kosmiczne” technologie
  • Andrzej Gałaś Wybuchy wulkanów. Erupcja Eyjafjőll. Islandia 2010
  • Andrzej Manecki Minerały, skały, ich praktyczne znaczenie i piękno
  • Janina Wrzak Filozofia krasu. Od zrozumienia do odkrycia. Od odkrycia do zrozumienia

W druku jest kolejna publikacja:

• Katarzyna Poborska-Młynarska Wysad solny i kopalnia soli w Kłodawie

Książki można nabyć w większych księgarniach oraz w internetowym sklepie Wydawnictw AGH: www.wydawnictwoagh.pl