Inauguracja roku akademickiego 2012/2013

4 października br. w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zainaugurowano 94. rok akademicki.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2012/2013 rozpoczęła się Mszą Świętą w kolegiacie św. Anny, którą celebrował ks. Biskup Jan Szkodoń.

Na terenie uczelni uroczystości rozpoczęły się od tradycyjnego przemarszu, w którym wzięli udział przedstawiciele władz uczelni oraz niezwykle liczne grono pracowników i studentów. W takt marszy granych przez Orkiestrę Reprezentacyjną AGH zebrani przemaszerowali od Centrum Ceramiki do pawilonu A-0, gdzie w Auli odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu AGH.

Uroczystość rozpoczął chór Zespołu Pieśni i Tańca „Krakus", który odśpiewał pieśń Gaude Mater Polonia.

Otwierając uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka przywitał wielu znamienitych gości, wśród których znalazły się władze państwowe, samorządowe, przedstawiciele środowiska naukowego, przemysłu oraz studenci. Przemawiając do zebranych Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, podziękował społeczności Akademii za powierzenie mu tak zaszczytnego i odpowiedzialnego urzędu. Wyrazy uznania za wkład wniesiony w rozwój uczelni skierował do swego poprzednika, prof. Antoniego Tajdusia. W wystąpieniu wskazał również na wiodącą rolę Akademii Górniczo-Hutniczej w kształtowaniu kadry dla polskiej i światowej gospodarki, podkreślając, iż ponad 10 procent prezesów i dyrektorów największych firm w Polsce stanowią absolwenci naszej uczelni. W trakcie posiedzenia Senatu głos zabrali m.in. Podsekretarz Stanu w MNiSW - prof. Marek Ratajczak, Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller oraz prof. Maciej Kaliski - Zastępca Dyrektora Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki. Minutą ciszy uczczono także zmarłych pracowników Akademii.

Najważniejszą częścią uroczystości była z immatrykulacja, podczas której do grona studentów AGH przyjęto dwuosobowe reprezentacje poszczególnych wydziałów uczelni.

Inauguracja roku akademickiego była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski" nadano prof. Józefowi Szczepanowi Suchemu, Dziekanowi Wydziału Odlewnictwa. Prestiżowe nagrody i stypendia odebrali również pracownicy i studenci Akademii. Były to: Nagroda im. Profesora Władysława Taklińskiego, Nagroda im. Profesora Antoniego Rodziewicza-Bilewicza, Nagroda im. Zbigniewa Engela, Diamenty AGH, Stypendia Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich.

Uroczystość uświetnił prof. Józef Szczepan Suchy, którego wykład inauguracyjny wykazał jak ważnym sektorem światowej gospodarki jest odlewnictwo. Dziekan Wydziału Odlewnictwa przedstawił szeroką skalę zastosowania odlewów (m.in. w obudowach laptopów, telefonów komórkowych, pojazdach, urządzeniach i maszynach stosowanych w produkcji) oraz zaznaczył, że sektor ten wymaga wysoko wykwalifikowanej kadry. Posiedzenie Senatu zamknęła pieśń Gaudeamus Igitur.

Inaugurację roku akademickiego zakończył wieczorny koncert Grupy MoCarta. Utalentowani muzycy jak zawsze wykazali się nieszablonowym poczuciem humoru, które jest nieodłącznym atrybutem ich występów.

Rok akademicki 2012/2013 w Akademii Górniczo-Hutniczej został oficjalnie otwarty, a w pamięci studentów i pracowników uczelni niech pozostaną słowa, którymi rektor prof. Tadeusz Słomka zakończył swoje przemówienie: Quod bonum, felix, fastum fortunatumque sit.