29.07.2020

„Gęsi zamiast psów policyjnych?” – felieton


Skrócona wersja poniższego felietonu autorstwa prof. Ryszarda Tadeusiewicza została opublikowana w Gazecie Krakowskiej 29.7.2020 r.

 

Wszyscy wiedzą o psach pracujących w policji. Korzystają z nich policjanci na całym świecie, a także celnicy, straż graniczna i wojsko. Natomiast mało kto wie, że zwierzętami, których czujność jest jeszcze większa niż psów, są ... gęsi. W starożytnym Rzymie były one bardzo szanowane, uważane za ptaki święte (poświęcone bogini Junonie) i trzymane były w wielu domach dla ochrony przed intruzami.

Tradycja ta wywodziła się z 390 roku p.n.e. Gęsi ocaliły wtedy Rzym przed zagładą! W tym roku bowiem na Wieczne Miasto napadli Galowie z doliny Padu. Zdobyli prawie całe miasto, a ostatni obrońcy schronili się na wzgórzu Kapitol. Zna je każdy, kto chociaż raz odwiedził Rzym!

Pewnej nocy Galowie spróbowali zaatakować Rzymian na Kapitolu. Zrobili to sprytnie,  wspinając się cichaczem od najbardziej stromej strony wzgórza, gdzie się ich nie spodziewano, i w środku nocy, gdy obrońcy spali znużeni dziennymi walkami i głodem. Ale skradających się napastników usłyszały gęsi i swoim gęganiem obudziły Rzymian. Ich dowódca, Marcus Manlius Capitolinus, poprowadził kontratak, dzięki któremu nie tylko obroniono Kapitol, ale wygnano Galów z całego Rzymu.

Z wdzięczności za uratowanie miasta Rzymianie obnieśli jedną z gęsi w lektyce. Nie wiem, czy była ona szczególnie zadowolona, ale ludzie starali się okazać jej wdzięczność, co mi się podoba!

Natomiast mniej  Sympatyczna jest dalsza część tej legendy. Otóż obrońcy, którzy sami usnęli bez wystawienia stosownej straży – znaleźli winnych. Uznali, że zawiodły psy, które usnęły razem z ludźmi, więc je ukarano, a jednego nawet powieszono!

To mi się nie podoba!

Tę starożytną historię wykorzystała obecnie policja chińska. W wiejskich obszarach prowincji Xinjiang rutynowo używa się gęsi jako zwierząt wspomagających pracę policji – zwłaszcza w nocy. Wykorzystuje się ich znakomity słuch, doskonały wzrok, a także przywiązanie do terytorium uważanego za swoją własność i agresywny charakter.

Mamy już chińskiego wirusa, to może doczekamy się także chińskich policyjnych gęsi?

 

Wykaz wszystkich publikacji popularnonaukowych prof. Tadeusiewicza wraz z odnośnikami do ich pełnych wersji