Udany start Celki na zawodach w Monako

Zdjęcie Celki na morzu. Sternik trzyma w ręce flagę Polski. W tle widoczne cumujące w porcie statki.

fot. KSAF AGH

Udany start Celki na zawodach w Monako

Ekipa AGH Solar Boat wywalczyła piąte miejsce w klasie łodzi solarnych na międzynarodowych zawodach Monaco Energy Boat Challenge 2023. Łódź Celka jako jedyna reprezentowała Polskę.

Start w zawodach poprzedziły wielomiesięczne przygotowania zespołu oraz prace, które miały na celu udoskonalenie konstrukcji.

Finałowe etapy rywalizacji łodzi solarnych, do których zaliczają się: endurance race, slalom oraz championship race, sprawdzają szybkość, zwrotność i wytrzymałość konstrukcji, a także umiejętności sternika. Aby wziąć w nich udział, należało na miejscu pomyślnie przejść inspekcję techniczną łodzi i zaliczyć start w eliminacjach kwalifikacyjnych. Zadanie eliminacyjne polegało na przepłynięciu połowy mili morskiej w jak najkrótszym czasie. Celka zrobiła to w 3.01 minuty.

To były trzy dni intensywnej pracy, wielkich emocji i niezapomnianych przeżyć. Celka i jej sternik spisali się na medal! Udało nam się wywalczyć piąte miejsce. Jesteśmy niesamowicie dumni z tego osiągnięcia, ponieważ przed nami stanęli tylko Holendrzy. Oznacza to, że Polska jest drugą nacją budującą najlepsze wyścigowe łodzie solarne – komentują swój udział w zawodach studenci AGH.

Zawody odbyły się w Yacht Club De Monaco w dniach 5–8 lipca 2023 r. W klasie łodzi solarnych wystartowało 13 drużyn.

fot. KSAF AGH

Grupowe zdjęcie członków AGH Solar Boat wykonane w basenie jachtowym portu. Studenci stoją na pomoście, przed nimi, na wodzie Celka. W łodzi siedzi sternik. W tle widoczne budynki portu wzdłuż linii brzegowej