Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

SpaceTeam AGH najlepszy w konkursie Over the Dusty Moon Challenge

Na zdjęciu Ekipa SpaceTeam AGH, 9 osób w granatowych bluzach z logo AGH, dwie pośrodku trzymają flagę w barwach AGH. Przed nimi zwycięska konstrukcja

fot. źródło facebook.com/p/SpaceTeam-AGH

SpaceTeam AGH najlepszy w konkursie Over the Dusty Moon Challenge

SpaceTeam AGH wygrał międzynarodowy konkurs Over the Dusty Moon Challenge, w którym studenckie zespoły prezentują stworzone przez siebie systemy transportowe do przenoszenia księżycowego regolitu. Konstrukcja naszych studentów TOLRECON 2.0 okazała się najlepsza.

Zadanie konkursowe polegało na przetransportowaniu regolitu księżycowego na odległość pięciu metrów i wysokość trzech metrów. Każdy ze startujących zespołów zademonstrował swoje prototypowe systemy przed komisją sędziowską, która oceniała ilość przetransportowanego regolitu, masę systemu, zużytą energię, autonomiczność i ogólną wydajność.

Zbudowanie takiej konstrukcji to nie lada wyzwanie, choćby z uwagi na warunki panujące na Księżycu – brak atmosfery, sześciokrotnie mniejszą od ziemskiej grawitację czy bardzo niskie temperatury. Trudnym przeciwnikiem jest sam regolit – drobny, ostry, o dużej pylności tzw. pył księżycowy, czyli warstwa luźnej, zwietrzałej skały pokrywająca Ziemię i inne planety skaliste.

System stworzony przez studentów z AGH przetransportował ponad 50 kg materiału i ważył nieco ponad 60 kg. Konstrukcja stanowi połączenie przenośnika kubełkowego umożliwiającego transport w pionie, ze zgrzebłowym, który przesuwa urobek w określone miejsce.

Nasi studenci rywalizowali z zespołami z USA, Niemiec, Australii (drugie miejsce) oraz międzynarodową drużyną o nazwie Spaceship EAC reprezentującą Europejską Agencję Kosmiczną, która zajęła trzecie miejsce.

Konkurs Over the Dusty Moon Challenge odbył się w Golden, Colorado School of Mines w USA w dniach 31 maja – 1 czerwca 2023 r. Był organizowany po raz drugi.

W zeszłorocznej edycji SpaceTeam AGH zajął drugie miejsce. Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Piotr Kulinowski, prof. AGH z Katedry Inżynierii Maszyn i Transportu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Stopka