Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Proces cyfryzacji w AGH. Zakup nowoczesnego sprzętu oraz technologii

Kolorowa, abstrakcyjna grafika 3D przedstawiająca zawieszone w przestrzeni geometryczne elementy (kwadratowe i prostokątne), które wpasowują się w podłoże ułożone z cyfrowych paneli.

Proces cyfryzacji w AGH. Zakup nowoczesnego sprzętu oraz technologii

Wyposażanie w nowoczesny sprzęt i technologie, to dla uczelni, która chce sprostać współczesnym wymaganiom, konieczność i norma. Postęp w informatyzacji instytucji umożliwiają miedzy innymi programy wsparcia finansowego, takie jak Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). AGH jest beneficjentem takiego programu. Zakupiony ze środków POWER sprzęt wsparł proces cyfryzacji uczelni, w tym przede wszystkim wdrażanie systemu Enterprise Resource Planning (ERP) oraz systemu Document Management System (DMS).

Centrum Rozwiązań Informatycznych AGH zyskało nowe urządzenia sieciowe przeznaczone do unowocześnienia rdzenia sieci uczelni. Zakupione przełączniki umożliwią modernizację głównych węzłów rdzenia oraz utworzenie nowego węzła w centralnej lokalizacji kampusu, który zastąpi jeden z aktualnie funkcjonujących. Nowa infrastruktura zapewni większe bezpieczeństwo poprzez wprowadzenie redundancji połączeń do budynków kampusu, zwiększy się także przepustowość łącz. Odbędzie się to bez konieczności wyłączania obecnych urządzeń, zapewniających sieć w kilku budynkach. Skróci to czas niedostępności węzła do minimum potrzebnego jedynie do przełączenia ruchu ze starego na nowy węzeł. Ponadto zakupionych zostało 39 przełączników sieciowych, które wykorzystane będą do rozbudowy i modernizacji sieci w wielu obiektach kampusu. Efektem tego będzie wymiana aktualnie pracujących urządzeń, co pozwoli na zwiększenie przepustowości i niezawodności sieci przewodowej AGH.

W celu poprawy dostępności sieci bezprzewodowej na kampusie zakupiono dwa nowe kontrolery przeznaczone do obsługi sieci bezprzewodowej AGH oraz 500 sztuk punktów dostępowych, które przy współpracy z Sektorem Technicznym sukcesywnie montowane są w budynkach uczelni. Jest to ponad dwukrotnie więcej urządzeń niż było do tej pory, dlatego też zasięg sygnału i przepustowość sieci znacząco i zauważalnie się poprawia.

Dzięki zakupionym urządzeniom wraz z potrzebnym oprogramowaniem możliwa była rozbudowa i modernizacja klastra wirtualizacyjnego. Stanowi on środowisko uruchomieniowe dla licznych uczelnianych systemów. Zwiększona została zarówno moc obliczeniowa klastra (dodanie sześciu wysokowydajnych serwerów wyposażonych w dużą ilość pamięci i wielordzeniowe procesory), jak i przestrzeń dyskowa (dodanie dwóch szybkich macierzy dyskowych). Zmodernizowana została również sieć do transmisji danych (wymiana dwóch przełączników SAN na nowsze, a co za tym idzie, bardziej wydajne). Zapewni to większą wydajność i niezawodność klastra oraz przestrzeń do sukcesywnego rozwoju systemów AGH.

W sumie ze środków POWER (POWR.03.05.00-00-Z309/18) zakupiono: 24 serwery, 450 komputerów stacjonarnych, 500 monitorów, 1200 laptopów oraz około 800 sztuk różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych i specjalistycznych. To największy w historii uczelni pod względem ilościowym zakup sprzętu IT.

Informatyzacja jest jednym z kluczowych zadań zawartych pośrednio w celach strategicznych rozwoju AGH. Inwestycja w sprzęt i oprogramowanie przekłada się bezpośrednio na efektywność działań całej instytucji.

Stopka