Premiera nowego bolidu spalinowego AGH Racing

Zdjęcie bolidu wyścigowego z czarnym kolorze na torze.

Premiera nowego bolidu spalinowego AGH Racing

Szybki, lekki, niezawodny – taki jest nowy bolid spalinowy RTC 8.0 zespołu AGH Racing. Premiera pojazdu wraz z pokazowym przejazdem po torze wyścigowym odbyła się 20 lipca 2023 r. w Moto Park Kraków.

RTC 8.0 to już dziesiąty bolid zespołu i zarazem ósmy spalinowy. Konstrukcja bazuje na half-monocoque oraz ramie stalowej. Lepsze prowadzenie pojazdu to efekt poprawy sztywności ramy. Zmniejszenie masy kompozytowej struktury nośnej monocoque przełożyło się na wagę bolidu. Na niezawodność wpływ mają m.in. wprowadzone modyfikacje układu napędowego oraz zastosowanie elektronicznej przepustnicy. Lekką konstrukcję i bardzo dobrą dynamikę zapewniają z kolei liczne elementy z włókna węglowego, a także te drukowane w technologii 3D.

fot. J. Maniecki, KSAF AGH

Kilkunastoosobowa grupa ludzi pozujących do zdjęcia przy bolidzie. W tle czerwona iluminacja.

Zespół AGH Racing ma już plany związane z najnowszą konstrukcją, czyli udział w międzynarodowych zawodach serii Formuła Student. Jeszcze w lipcu RTC 8.0 będzie ścigać się w Austrii. Przed nim konkurencje statyczne, a po kontroli technicznej – również dynamiczne na torze Red Bull Ring w Spielbergu.

Następnie – w sierpniu – zawody Formula Student East, które odbywają się na węgierskim torze Hungaroring pod Budapesztem, Formula Student Czech Republic i Formula Student Alpe Adria w Chorwacji.

Zdjęcie sportowego samochodu torowego. Bolid pomalowany na czarno, z detalami zielonymi oraz czerwonymi. Widoczne białe nazwy sponsorów oraz logotypy AGH. W tle czerwona iluminacja.