Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Porozumienie o współpracy pomiędzy AGH a spółką 2loop Tech

Na zdjęciu dwaj mężczyźni ubrani w garnitury. Podają sobie w uścisku prawą dłoń. W lewej każdy z nich trzyma obwolutę na dokumenty z logo AGH.

fot. Zbigniew Sulima, AGH

Porozumienie o współpracy pomiędzy AGH a spółką 2loop Tech

Zaawansowane badania nad recyklingiem urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE – paneli fotowoltaicznych i łopat turbin wiatrowych oraz wspólne opracowywanie projektów wynalazczych są przedmiotem podpisanego 6 czerwca 2022 r. porozumienia o współpracy pomiędzy AGH a spółką badawczo-rozwojową 2loop Tech SA.

Zakres współpracy obejmie:

  • badania nad recyklingiem paneli fotowoltaicznych i łopat turbin wiatrowych,
  • popularyzację wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), recyklingu, ochrony środowiska,
  • wspólne opracowywanie projektów wynalazczych i starania o ich ochronę,
  • współpracę międzynarodową w kwestii recyklingu pozostałości po OZE.


Współpraca będzie realizowana poprzez: wymianę wiedzy i umiejętności, wzajemne udostępnianie zasobów sprzętowych, wspólne tworzenie publikacji naukowych.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) prognozują, że do 2026 r. moc odnawialnych źródeł energii wzrośnie o 4,8 tys. GW. Oznacza to, że OZE będą odpowiedzialne w najbliższych latach za 95% wzrostu globalnej mocy energetycznej.

– Dynamiczny rozwój i wzrost liczby urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE powoduje, że już w bardzo niedalekiej przyszłości pojawi się problem co z nimi zrobić. Nasi naukowcy od lat prowadzą prace nad zagadnieniami w szeroko pojętym sektorze odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy aktywni nie tylko na polu opracowywania i rozwijania nowych rozwiązań energetycznych, lecz również w zabezpieczaniu pozostałości po tych urządzeniach – tłumaczy prof. dr hab. inż. Marek Cała, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami.

Dzięki istniejącej już współpracy z Akademią spółka badawczo-rozwojowa 2loop Tech SA opracowała jedną z najlepszych na rynku technologii recyklingu paneli fotowoltaicznych. Rozwiązania powstałe z pomocą laboratoriów AGH pozwalają odzyskiwać prawie 100% surowców z obecnie produkowanych paneli PV. Metoda jest nie tylko ekologiczna, lecz również efektywna ekonomicznie.

– Nasza współpraca z AGH przynosi fantastyczne rezultaty i obecnie chcemy ją rozszerzyć również na badania nad recyklingiem łopat turbin wiatrowych – mówi Marcin Karbowniczek, prezes zarządu 2loop Tech SA. Szacuje się, że obecnie w sektorze energii wiatrowej na całym świecie jest w użyciu ok. 2,5 mln ton materiału kompozytowego. WindEurope oblicza, że około 14 tys. turbin wirników może zostać wycofanych z eksploatacji do 2023 r., co odpowiada masie 40–60 tys. ton.
– Zapotrzebowanie na recykling tych urządzeń będzie ogromne. Pomijając oczywisty aspekt ekologiczny, warto pamiętać, że materiały z których są wykonane nierozsądnie jest wyrzucać – z powodzeniem można je ponownie wykorzystywać – dodaje Marcin Karbowniczek.

Współpraca z podmiotami komercyjnymi daje naszym naukowcom i studentom wyjątkowe możliwości wdrażania opracowywanych technologii – tłumaczy prof. dr hab. inż. Rafał Wiśniowski, Prorektor ds. Współpracy AGH – Dzięki wymianie doświadczeń jesteśmy w stanie opracowywać rozwiązania dające unikatowe efekty, zarówno w sferze naukowej, jak i biznesowej – dodaje Prorektor.

Umowę podpisali reprezentanci stron: prof. dr hab. inż. Rafał Wiśniowski, Prorektor ds. Współpracy AGH i Marcin Karbowniczek, prezes zarządu 2loop Tech. Współpracę ze spółką zainicjował i koordynuje Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami.

***

2loop Tech jest spółką badawczo-wdrożeniową, działającą w zakresie technologii recyklingu pozostałości po instalacjach energii odnawialnej, a także wprowadzającą idee gospodarki w obiegu zamkniętym. Spółka prowadzi międzynarodową współpracę naukową i ma na celu poszerzanie wiedzy i promocję świadomości zagadnień z zakresu recyklingu, przetwarzania odpadów, pozyskiwania surowców wtórnych oraz opracowywania innowacyjnych technologii i produktów; pracuje nad metodami wytwarzania surowców przy jak najmniejszym śladzie węglowym.

Stopka