Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Innowacyjne projekty naukowców i studentów z AGH nagrodzone w konkursie „Kraków bez barier”

Zdjęcie pamiątkowych statuetek ustawionych na stole przykrytym suknem. Za nimi papierowe torby z napisem "Kraków".

fot. źródło krakow.pl/aktualnosci

Innowacyjne projekty naukowców i studentów z AGH nagrodzone w konkursie „Kraków bez barier”

Nowatorskie polimerowe implanty do leczenia nowotworów oczu oraz prototyp spersonalizowanej stopy protezowej wykonany w technologii 3D – to projekty z AGH, które zostały docenione i nagrodzone w konkursie „Kraków bez barier”, w kategorii „innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze”.

Autorska technologia druku 3D wkładek polimerowych do aplikatorów ocznych jest rozwiązaniem stosowanym w terapii guzów wewnątrzgałkowych, w tym nowotworów złośliwych oczu – czerniaków naczyniówki. Konkursową nagrodę główną za opracowanie tej metody odebrali przedstawiciele zespołu badawczego, w którego skład wchodzą naukowcy z AGH wspólnie z fizykami medycznymi i lekarzami z Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Wyróżnioną w konkursie spersonalizowaną stopę protezową przeznaczoną do wspinaczki ściankowej opracowało Studenckie Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping działające przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Rozwiązanie było odpowiedzią na potrzeby Kamila Warchoła, studenta AGH, który w wyniku amputacji stopy posługiwał się odpowiednio dobraną protezą, która jednak w pełni nie pozwalała mu uprawiać ulubionej dyscypliny sportowej. 

Uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki 16. edycji konkursu „Kraków bez barier” i uhonorowano laureatów oraz wyróżnionych za rok 2022, odbyła się 26 października. Nagrody wręczył Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. Przewodniczącą jury konkursu była dr hab. Barbara Gąciarz, prof. AGH, pełnomocnik Rektora AGH ds. osób z niepełnosprawnościami.

Konkurs „Kraków bez barier” organizuje Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa. Przedsięwzięcie promuje osoby, instytucje i firmy, które podejmują działania mające na celu ułatwianie funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami w Krakowie. Początkowo ideą konkursu było promowanie nowoczesnych rozwiązań w architekturze i budownictwie, które miały zwiększać przyjazność budynków oraz przestrzeni publicznej dla wszystkich mieszkańców, w tym także dla osób z różnego typu niepełnosprawnościami. Głównym celem było zwrócenie uwagi na kwestie związane z dostępnością i likwidowaniem barier architektonicznych. Obecnie, poza obszarem związanym z budownictwem i architekturą, w konkursie nagradzane są osoby, firmy, organizacje i zespoły badawcze, które swoimi innowacyjnymi działaniami promują Kraków i sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami staje się bardziej komfortowe i lepsze.

Stopka