AGH po raz kolejny na liście szanghajskiej

Pomnik Stanisława Staszica wykonany z ciemnego materiału. Stoi we wnęce w ścianie. Po prawej stronie schody prowadzące wyżej. Po obydwu stronach lista nazwisk osób zasłużonych.

Pomnik Stanisława Staszica w hallu AGH.

AGH po raz kolejny na liście szanghajskiej

W tegorocznej edycji zestawienia najlepszych szkół wyższych na świecie Academic Ranking of World Universities (ARWU), zwanego również listą szanghajską, AGH po raz kolejny utrzymała pierwsze miejsce wśród polskich uczelni technicznych.

W rankingu znalazło się dziewięć polskich uczelni, oprócz AGH są to:

• Uniwersytet Jagielloński (przedział 401–500),
  • Uniwersytet Warszawski (przedział 401–500),
  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (przedział 801–900),
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (przedział 901–1000),
  • Politechnika Gdańska (przedział 901–1000),
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny (przedział 901–1000),
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (przedział 901–1000),
  • Politechnika Warszawska (przedział 901–1000).

Najwyżej w zestawieniu uplasowały się uczelnie z USA – Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). W pierwszej dziesiątce znalazło się w sumie osiem uczelni amerykańskich i dwie brytyjskie.

Academic Ranking of World Universities został po raz pierwszy opublikowany w 2003 r. przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Od 2009 r. ARWU jest przygotowywany i publikowany przez niezależną organizację ShanghaiRanking Consultancy.

Dokładne miejsce w zestawieniu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe uczelnie klasyfikowane są w przedziałach liczących po 50 lub 100 instytucji. Zestawienie tworzone jest na podstawie kilku wskaźników:

• liczba absolwentów i/lub pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa,
  • liczba artykułów w pismach naukowych „Nature” i/lub „Science”,
  • liczba naukowców z listy Highly Cited Researchers publikowanej przez Calrivate,
  • liczba artykułów zindeksowanych w Science Citation Index-Expanded i Social Science Citation Index,
  • wielkość osiągnięć danej uczelni w stosunku do liczby pracowników akademickich.

Pełne wyniki ARWU 2023