Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

24 godziny na oczyszczenie wody z Wisły

Na zdjęciu sala, w której odbywa się finał konkursu. Przy ścianach rozmieszczone stanowiska rywalizujących zespołów. Pomiędzy nimi rozstawione rollupy.

fot. Olga Kuśnieruk

24 godziny na oczyszczenie wody z Wisły

Dokładnie dobę mają finaliści w konkursie CHEMKATON - WIELKIE WYZWANIE – CHEMIA na zaprojektowanie i wykonanie filtra, który oczyści wodę zaczerpniętą wprost z Wisły do zadanych parametrów i która potencjalnie mogłaby zostać wykorzystana do produkcji zielonego wodoru. Stworzony układ filtrujący ma przefiltrować minimum 800 ml wody w czasie poniżej 10 minut. Zadanie finałowe przypadło w udziale ośmiu najlepszym zespołom, które zakwalifikowały się do finału konkursu organizowanego w AGH.

Konkurs, orgaznizowany przez Wydziały Energetyki i Paliw oraz Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH zgromadził na etapie eliminacji sto drużyn z całej Polski. Aby przejść do finału uczestnicy musieli przygotować chemiczną mieszaninę, która uzyska jak najwyższą temperaturę. Do przygotowania substancji zespoły mogły użyć jedynie łatwo dostępnych składników spożywczych, kosmetycznych lub domowej chemii gospodarczej.  

Treść zadania finałowego drużyny poznały dziś, punktualnie o godzinie 10:00. Od tego momentu uczestnicy mają 24 godziny na opracowanie skutecznego sposobu oczyszczania wody zaczerpniętej wprost z Wisły. Do dyspozycji mają składniki chemiczne, narzędzia, materiały, szkło laboratoryjne, niezbędne do realizacji zadania. Podobnie jak w eliminacjach uczestnikom może przydać się także umiejętność posługiwania się drukarką 3D. Wszystkie zespoły otrzymają także na czas realizacji zadania identyczne drukarki oraz niezbędne do druku filamenty. Kryterium oceny zadania finałowego to przede wszystkim parametry istotne dla potencjalnego wykorzystania oczyszczonego produktu do produkcji zielonego wodoru, takie jak pH, przewodność oraz przejrzystość wody. Ważna również jest szybkość filtracji i uzyskanie wymaganej objętości 800 ml w czasie 10 minut.

Organizatorzy podkreślają:

Celem wydarzenia jest przede wszystkim popularyzacja chemii, a także kreatywności w inżynierii, efektywnego radzenia sobie z zadaniami i pokazania, jak można wykorzystać łatwo dostępne substancje do uzyskania pożądanego efektu. Zadanie finałowe, które postawiliśmy przed uczestnikami wymaga od nich zmierzenia się z bardzo współczesnym problemem. Oczyszczanie wody z substancji, które nam szkodzą to jedno z wielkich aktualnych wyzwań.

Formuła konkursu nawiązuje do popularnych 24 godzinnych hackathonów, w trakcie których zawodnicy muszą rozwiązać konkretne zadanie w ograniczonym – 24 godzinnym przedziale czasowym. Konkurs skierowany był przede wszystkim do studentów I i II stopnia polskich uczelni chcących drużynowo (2–4 osób) sprawdzić swoje umiejętności z zakresu chemii. Do wielkiego finału zakwalifikowały się drużyny z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Wojskowej Akademii Technicznej.

Główna nagroda w konkursie wynosi 12 tys. zł. Zwycięską drużynę poznamy 27 września. O godz. 11.00 rozpoczną się prezentacje najlepszych konstrukcji do oczyszczania wody. Jury oceni je pod kątem spełnienia kryteriów zadania konkursowego i wyłoni laureatów konkursu CHEMKATON.

Wielki finał odbędzie się w budynku Wydziału Energetyki i Paliw (D-4, sala 8).

Stopka