Studenci - aktualności

Wydarzenia

Biblioteka Główna AGH zaprasza na spotkanie autorskie profesorów Tadeusza Gadacza i Wojciecha Sadego promujące książkę „Krótka historia filozofii współczesnej”. Rozmowę poprowadzi dr Piotr Marciszuk. Spotkanie odbędzie się 22 marca 2024 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej BG AGH. Wstęp wolny.

Prof. Tadeusz Gadacz – filozof i religioznawca, specjalizuje się w filozofii człowieka, wykładowca akademicki, tłumacz, profesor nauk humanistycznych. Od 2017 r. związany z Wydziałem Humanistycznym AGH.

Prof. Wojciech Sady – filozof nauki, historyk idei, profesor nauk humanistycznych, związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Przetłumaczył m.in. prace Bertranda Russella, Ludwiga Wittgensteina i Jiddu Krishnamurtiego.

Po spotkaniu będzie można nabyć książkę „Krótka historia filozofii współczesnej” oraz inne książki Wydawnictwa Stentor.

Opis książki

Ponad 600 stron objętości to naprawdę najkrótsza historia filozofii współczesnej. Ma aż czterech wybitnych autorów, bo trudno dziś być specjalistą od wszystkiego. Głównym autorem i redaktorem naukowym jest prof. Tadeusz Gadacz, uczeń prof. Józefa Tischnera i kontynuator jego myśli. Tadeusz Gadacz rozpoczyna opowieść o filozofii współczesnej od myśli Friedricha Nietzschego, który najsilniej wpłynął na filozofię XX w., a który zmarł, jak wiadomo, w 1900 r. Inne kierunki, które dominowały po śmierci Nietzschego, takie jak filozofia życia, egzystencji i fenomenologia, również powstawały na przełomie wieków XIX i XX. Tadeusz Gadacz pisze także o neokantyzmie, pragmatyzmie, neoidealizmie, drodze myślowej Martina Heideggera i Hanny Arendt, hermeneutyce, filozofii ducha, dialogu, personalizmie, filozofii chrześcijańskiej, marksizmie i neomarksizmie, na koniec o szkole frankfurckiej.