Studenci - aktualności

fot. Dreamstime

Czy w kosmosie jest miejsce na nauki humanistyczne? Między innymi na to pytanie padnie odpowiedź podczas konferencji „Humanities in Space. The place of Social Sciences, Human Sciences and Arts in the space sector: a challenge for Europe”. Wydarzenie odbędzie się w AGH w dniach 11–13 marca 2024 r. i uroczyście otworzy drugą edycję międzynarodowego projektu UNIVERSEH.

Swój udział w konferencji potwierdziły firmy z sektora kosmicznego, eksperci z agencji kosmicznych oraz przedstawiciele siedmiu europejskich uczelni skupionych w konsorcjum UNIVERSEH.

Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia wezmą udział w licznych spotkaniach, prelekcjach oraz panelach dyskusyjnych. W trakcie sesji Q&A studentki i studenci będą mogli zadać pytania swoim potencjalnym pracodawcom z sektora kosmicznego. Z kolei reprezentacje kół naukowych działających w obrębie inżynierii kosmicznej przedstawią swoje prototypowe rozwiązania przed eksperckim gronem z sektora space industry.

Ze względu na specyfikę konferencja „Humanities in Space” dedykowana jest interesariuszom/interesariuszkom związanym z projektem UNIVERSEH.

***

Konsorcjum UNIVERSEH (Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości) utworzyło w 2020 r. pięć europejskich uniwersytetów. Obok AGH były to: Université de Toulouse (Francja), Heinrich-Heine-Universität (Niemcy), Luleå University of Technology (Szwecja), University of Luxembourg (Luksemburg). W zeszłym roku dołączyły dwa kolejne: University of Rome „Tor Vergata"(Włochy) oraz University of Namur (Belgia). Celem projektu jest wymiana wiedzy, doświadczeń i zasobów oraz ułatwienie studentom/studentkom rozpoczęcia kariery w branży kosmicznej. Beneficjentami UNIVERSEH są studenci/studentki i pracownicy/pracownice uczelni współtworzących projekt. Pierwszą edycję programu zrealizowano w latach 2020–2023. Edycja 2.0 zaplanowana jest na lata 2024–2027. Udział AGH w projekcie koordynuje Centrum Technologii Kosmicznych AGH.