Przejdź do treści Przejdź do stopki
Studenci - aktualności

Wydarzenia

Tematem czwartego seminarium realizowanego w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej (OTE) będzie energetyka przemysłowa. Wydarzenie odbędzie się 18 kwietnia 2024 r. w godzinach 10.00–12.10 w formule zdalnej, z wykorzystaniem platformy MS Teams.

Dekarbonizacja przemysłu jawi się jako jedna z najszybszych ścieżek uzyskania neutralności klimatycznej Polski, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności naszej gospodarki na rynkach międzynarodowych. Biznes i przemysł mają jasne cele dotyczące dwóch podstawowych aspektów związanych z energią: likwidacji śladu węglowego i redukcji kosztów energii. W dodatku mają w tym zakresie zdolności realizacyjne, dostęp do specjalistów oraz możliwości kredytowe dla realizacji przedsięwzięć o przewidywalnej stopie zwrotu. Podczas seminarium zostanie wskazanych kilka ścieżek postepowania biznesowego. Będą one dotyczyć m.in. budowy własnych systemów energetycznych w przemyśle energochłonnym, redukcji konsumpcji energii pozyskiwanej z sieci, redukcji śladu węglowego i kosztów energii oraz aktywacji elastyczności energetycznej obiektów logistycznych.

Szczegółowy program

10.00–10.05
Wprowadzenie do seminarium i informacja o projekcie OTE
Sławomir Kopeć, Pełnomocnik Rektora AGH ds. Analiz Strategicznych

10.05–10.10
Słowo wstępne
Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

10.10–10.35
Energetyka przemysłowa – potencjał i technologie
Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, prezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii

10.35–11.05
Czy cPPA się opłaca? Potencjalne korzyści
Szymon Kowalski, RE-Source Poland Hub

11.05–11.30
Cyfrowa integracja automatyki przemysłowej w funkcji maksymalizacji autokonsumpcji energii z OZE
Mikołaj Majsterek, Virtual Power Plant sp. z o.o.
Marcin Skotnicki, członek Zarządu Virtual Power Plant sp. z o.o.

11.30–11.55
Uczestnictwo firmy w rynku elastyczności energetycznej
Mikołaj Majsterek, VPP sp. z o.o.
Marcin Skotnicki, członek Zarządu Virtual Power Plant sp. z o.o.

11.55–12.10
Dyskusja otwarta i podsumowanie seminarium

Moderacja: Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji (link do formularza).

Do wszystkich osób, które zadeklarują chęć udziału, wysłany zostanie link umożliwiający dołączenie do wydarzenia. W trakcie seminarium uczestnicy będą mogli włączyć się w dyskusję na czacie. 

Cykl seminariów realizowany jest w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej (GOSPOSTRATEG). Wydarzenia te stanowią jednocześnie zapowiedź poszczególnych sesji tematycznych II Kongresu Energetyki Rozproszonej, który odbędzie się w Krakowie w październiku br.

Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 zł, wartość dofinansowania: 7 719 705 zł).

Stopka