Studenci - aktualności

Wydarzenia

Biblioteka Główna AGH zaprasza na wykład zatytułowany „Chiński porządek świata”, który przedstawi dr hab. Łukasz Gacek, prof. UJ, kierownik Zakładu Chin w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie odbędzie się 20 marca 2024 r. o godz. 13.00 w Czytelni Książek Własnych (parter). Wstęp wolny.

Prof. Łukasz Gacek specjalizuje się w tematyce współczesnych systemów politycznych, bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych w Azji Wschodniej. Jego główne osiągnięcia badawcze związane są z polityką energetyczną i ekologiczną Chin.

Wykład promuje książkę „Nowy wspaniały świat…? Strategiczne narracje Chin a reforma systemu globalnego zarządzania”. Publikację tę, a także inne książki Wydawnictwa Prześwity, będzie można nabyć po spotkaniu.

Opis książki
Jak będzie wyglądał światowy porządek w „nowym chińskim świecie”? Co reszcie świata ma do zaproponowania Pekin? Czy Zachód potrafi zrozumieć prawdziwe intencje chińskich polityków? Państwo Środka stopniowo wychodzi z cienia i radykalizuje przekaz adresowany do społeczności międzynarodowej, nie zważając na subtelności. Eksportowy chiński model zarządzania światem tianxia (天下), będący swego rodzaju ucieleśnieniem „nowego wspaniałego świata”, nie zyskał nigdy uniwersalnego charakteru. Czy dziś może nastąpić przełom i Chiny zdołają przedstawić propozycję, którą zaakceptuje cały świat?