Studenci - aktualności

Projekty naukowe związane z produkcją, transportem i logistyką wodoru przedmiotem listu intencyjnego

Na zdjęciu sygnatariusze umowy podają sobie prawą rękę w uścisku. W lewej dłoni każdy z nich trzyma

fot. Zbigniew Sulima

AGH i H2 Energy Sp. z o.o. podpisały 3 lipca 2023 r. list intencyjny w sprawie współpracy nad projektami naukowymi związanymi z produkcją, transportem i logistyką wodoru.

Deklarowana współpraca zakłada przede wszystkim:

• współdziałanie w zakresie realizacji projektów wodorowych zasilanych z odnawialnych źródeł energii, w tym w szczególności z zakresu transportu i logistyki wyprodukowanego wodoru,
  • wykorzystanie wiedzy, doświadczenia oraz zaplecza badawczego AGH do świadczenia usług konsultingowych niezbędnych dla prawidłowej realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego prowadzonego przez H2 Energy,
  • propagowania energetyki wodorowej, a w szczególności tzw. zielonego wodoru, jako paliwa przyszłości.

List intencyjny podpisali Rektor AGH prof. Jerzy Lis oraz Prezes Zarządu H2 Energy Artur Paluch. Koordynatorami działań wynikających z podpisanego dokumentu zostali dr hab. inż. Magdalena Dudek, prof. AGH z Wydziału Energetyki i Paliw oraz reprezentująca spółkę H2 Energy Julia Bogdanowicz.

Spółka H2 Energy kompleksowo realizuje budowę inwestycji związanych z zieloną energią, dzierżawi grunty pod budowę farm fotowoltaicznych i wiatrowych, prowadzi badania związane z wytwarzaniem, gromadzeniem, transportem i wykorzystaniem czystego wodoru.