Studenci - aktualności

Za nami Erasmus+ International Staff Week w AGH

Zdjęcie osób słuchających wykładu, w centralnej części - student trzymający w ręku ulotkę

Fot. KSAF AGH

Za nami Erasmus+ International Staff Week w AGH

Trzecia edycja Erasmus+ International Staff Week w AGH dobiegła końca. W dniach 15–19 stycznia 2024 r. nasza uczelnia gościła ponad 30 przedstawicieli/przedstawicielek szkół wyższych z 15 krajów z całego świata. Zagraniczni goście odwiedzili AGH w ramach programu Erasmus+ Mobilność Studentów i Pracowników Instytucji Szkolnictwa Wyższego.

Inauguracji tygodnia międzynarodowej mobilności dokonał Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Rafał Wiśniowski. Prezentację na temat potencjału miasta Krakowa w zakresie współpracy międzynarodowej wygłosił zastępca dyrektora Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa Wojciech Łaptaś. Następnie zaproszeni goście spotkali się na uroczystej kolacji w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Prof. Tadeuszowi Pająkowi, koordynatorowi ds. programu Erasmus+ w AGH wręczono nagrodę – laur internacjonalizacji został przyznany za wieloletni wkład w rozwój współpracy międzynarodowej AGH, w tym programu Erasmus+, który od 25 lat jest z sukcesem realizowany w naszej uczelni. Warto dodać, iż prof. Tadeusz Pająk pełni funkcję koordynatora od 18 lat.

Następnego dnia pracownice/pracownicy dydaktyczni prowadzili zajęcia na wydziałach AGH według ustalonych wcześniej programów nauczania, a przedstawiciele/przedstawicielki administracji szkolenia w wyznaczonych uprzednio jednostkach AGH. Uczestnicy i uczestniczki Staff Week mieli również okazję odwiedzić laboratoria Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej AGH.

Kolejnego dnia reprezentanci/reprezentantki uczelni partnerskich oraz zaproszonych instytucji i stowarzyszeń zajmujących się wspieraniem i rozwojem międzynarodowych programów mobilnościowych, takich jak Erasmus Student Network, Erasmus+ InnHUB, Campus France czy DAAD prezentowali swoją ofertę podczas targów Erasmus+ Partner Day. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem społeczności AGH zainteresowanej ofertą edukacyjną wystawców. Równolegle prowadzone były sesje oraz dyskusje panelowe dotyczące możliwości uczestnictwa studentów/studentek i pracowników/pracownic AGH w programie Erasmus+ oraz innych projektach stypendialnych. Reprezentanci i reprezentantki uczelni partnerskich przedstawili ofertę edukacyjną ich instytucji.

Poza realizowanym zajęciami uczestnicy i uczestniczki Erasmus+ International Staff Week mieli również możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat projektów dotyczących budowania potencjału szkolnictwa w wyższego w krajach partnerskich dzięki szkoleniu eksperta z Królewskiego Instytutu Technicznego w Sztokholmie. Podniesli także swoje kompetencje językowe podczas warsztatów „Writing for Publication” prowadzonych przez dyrektorkę Studium Języków Obcych AGH Annę Krukiewicz-Gacek.

Ostatniego dnia zagraniczni goście zwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka”. Wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w Erasmus+ International Staff Week.

Organizatorem wydarzenia było Centrum Spraw Międzynarodowych AGH.