Przejdź do treści Przejdź do stopki
Pracownicy – konkursy

Pracownicy – konkursy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs w ramach nowego Programu PERUN na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Nabór wniosków trwa do 31 stycznia 2024 r. (do godz. 16.00). Data rejestracji w systemie e-COP upływa 24 stycznia.

Program PERUN stanowi odpowiedź na bieżące potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej, dostarczając narzędzi finansowych i proceduralnych, umożliwiających sprawną oraz efektywną realizację badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności państwa. Zmiany zachodzące w międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa implikują przyrost zagrożeń, wskutek tego konieczne jest takie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, aby jeszcze sprawniej dostarczać technologie charakteryzujące się coraz wyższym poziomem innowacyjności.

Nowy konkurs obejmuje piętnaście sprecyzowanych zakresów tematycznych na bazie zapotrzebowania zgłaszanego przez podmioty odpowiedzialne za obszar bezpieczeństwa i obronności. Wśród tematów NCBR wskazało m.in.: rozwój istniejących demonstratorów technologii obronnych w obszarach technologicznych, wykorzystanie sztucznej inteligencji w różnych procesach i obszarach, autonomię i autonomizację, technologie kwantowe, kosmiczne czy też materiałowe i wytwarzania oraz medyczne zabezpieczenie pola walki oraz środki przeciwdziałania skutkom użycia Broni Masowego Rażenia. Otrzymane dofinansowanie można będzie przeznaczyć na badania naukowe lub prace rozwojowe.

Wykorzystane zostaną zróżnicowane formy realizacji i finansowania badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa:

  • konkursy na projekty „zlecone” – tj. konkursy na zrealizowanie dokładnie wyspecyfikowanych założeń projektowych,
  • konkursy na projekty „obszarowe” – tj. konkursy na projekty w określonych obszarach i zakresach tematycznych,
  • konkursy na projekty „startowe” – tj. niskobudżetowe konkursy skierowane do młodych naukowców mające na celu rozwój krajowych kompetencji,
  • konkursy w formie „lejków” –  tj. rozwiązań stosowanych w UE pod nazwą Pre-Commercial Procurement,
  • konkursy w formie „Grand Challenge” – tj. konkursy ukierunkowane na rozwiązanie konkretnego wyzwania badawczego lub technologicznego jako odpowiedzi na zadanie konkursowe.

Kontakt w Centrum Obsługi Projektów AGH:

Szczegółowe informacje, dokumentacja

Stopka